9. - 15. november 2020
Menu
 
Kalendár sprievodných podujatí
December 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

Príhovor predsedu Slovenskej akadémie vied

Prof. RNDr. Pavol Šajgalík, DrSc., Dr.h.c.Milí nadšenci vedy a techniky,

jeden týždeň v roku patrí u nás na Slovensku výlučne vede a je to vidieť nielen v hlavnom meste, ale aj v regiónoch po celej krajine. Sprevádza ho množstvo podujatí, ktoré zaktivizujú organizátorov a priťahujú pozornosť verejnosti. Mnohí, najmä mladí ľudia, sa v týchto dňoch pre vedu nadchnú. Ale čo sa deje po skončení Týždňa vedy a techniky?

Prvotné nadšenie môže postupne vyprchať, pokiaľ nenachádza živnú pôdu na svoju ďalšiu realizáciu. Rád by som uviedol praktický príklad. Pri návšteve jednej z najlepších svetových univerzít v Zurrichu som stretol 50 Slovákov - zamestnancov univerzity, vedeckých pracovníkov. Títo ľudia odovzdávajú krajine, v ktorej sa rozhodli žiť, všetok svoj potenciál, jednoducho svoju „value“. Vrátia sa niekedy domov? S poľutovaním musím zhodnotiť, že dnes na to nemajú dôvod.

Keď sa na to pozriem okom optimistu, na Slovensku dnes máme aj vďaka eurofondom špičkové prístrojové vybavenie. Ale tento fakt je aspoň tak dôležitý, ako atmosféra, ktorá v takomto špičkovo vybavenom laboratóriu vládne a podmienky, za akých je možné s touto technikou pracovať. Kvalitní ľudia a dobrá pracovná atmosféra - túto kombináciu postrádajú na pracoviskách nielen veľké korporáty, ale aj menšie firmy či štátna správa.  

V Európe, ale aj vo svete platí jednoduchý princíp: „Bohaté krajiny neinvestujú také množstvo peňazí do vedy preto, že sú bohaté, ale práve preto, že investujú veľa do vedy, sú stále viac bohaté“. Tieto investície z nich robia prosperujúce spoločnosti, v ktorých je kvalita života obyvateľov veľmi vysoká.  Napríklad Fínsko dáva ročne približne 4% HDP na vedu, my 0,8% HDP aj s eurofondami – aj preto je Fínsko bohatšie ako my.

Týždeň vedy a techniky považujem za dôležitý akt propagácie vedy, ale to nestačí. Musíme aj následne vytvárať podmienky pre tých, ktorí sa nadchnú, aby mali prácu, pri ktorej nebudú pomýšľať na „útek“ do zahraničia.

Slovensko nemôže zotrvávať v situácií, kedy má množstvo mladých inteligentných ľudí za hranicami. Vytvorme im vhodné podmienky na to, aby sa vrátili domov. Preto by mal podľa môjho názoru aj Týždeň vedy a techniky smerovať nielen k propagácií vedy, ale aj k celospoločenskému tlaku, aby v našej krajine vznikla priaznivá vedecká atmosféra. Úprimne si želám, aby sa už v blízkej budúcnosti naši najšikovnejší Slováci a Slovenky nemuseli v istom momente svojho života rozhodovať, či rodina, alebo práca.

Nech tohtoročné nadšenie pre vedu, ktoré Týždeň vedy a techniky prinesie, zotrvá ako pevný základ k budovaniu vedeckej kariéry mnohých našich šikovných mladých talentov. Všetkým želám príjemne strávené dni tohto výnimočného týždňa, ktorý pre slovenskú vedu nesmierne veľa znamená.

 

Prof. RNDr. Pavol Šajgalík, DrSc., Dr.h.c.

Predseda Slovenskej akadémie vied

Tlačiť
Fotogaléria
 
Novinky portálu Veda na dosah
> Čo nájdete v Quarku 12/2020
> Je počet 8 planét v slnečnej sústave definitívny?
> Nezmeškajte webinár o ľudskoprávnom vzdelávaní a nacionalizme
> YouTube, Facebook a Twitter si posvietia na konšpirácie o proticovidovej vakcíne
 
Novinky portálu NCP VAT
> Zapojte sa s Vaším podujatím do Týždňa vedy a techniky 2019
> Výtvarná a fotografická súťaž pre mladých
> Júnová Veda v CENTRE
> Júnová Vedecká cukráreň bude o strese
 
Novinky portálu CIP VVI
> Autonómne drony Skydio
> Veda v CENTRE: Vianoce rovná sa vrece darčekov?
> Prvý medzinárodný online veľtrh cvičných firiem 2020
> Vedecké brlohy pokračujú predvianočnými dobrodružstvami