9. - 15. november 2020
Menu
 
Kalendár sprievodných podujatí
December 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

Príhovor ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR

Minister školstva SR Peter PlavčanMilí priaznivci vedy, techniky a inovácií,

Jedinečné podujatie Týždeň vedy a techniky na Slovensku sa už po trinásty raz snaží  priblížiť verejnosti úžasný svet vedy a techniky na Slovensku. Cieľom Týždňa vedy je tiež oslovenie mladých ľudí a ich motivovanie k štúdiu vedeckých a technických odborov.

Mottom tohto ročníka je Zaži vedu naživo a verejnosť bude mať naozaj príležitosť zažiť ju na stovkách podujatí, ktoré nájdete na stránke www.tyzdenvedy.sk. Každoročne v novembri sa pri príležitosti Týždňa vedy a techniky spoja vedci a pracovníci výskumných a technických inštitúcií, aby verejnosti priblížili výsledky svojej usilovnej práce a verím, že aj tento rok bude úspešný tak ako tie minulé.

Výskum a vývoj sú hnacou silou kvalitatívneho rozvoja každej spoločnosti. Vedu a vedeckých pracovníkov preto treba podporovať. Osobitnú pozornosť musíme upriamiť aj na  mladých výskumníkov. Európska únia bude potrebovať v nasledujúcich rokoch ďalší milión vedcov. Súvisí to s problémom úniku „mozgov“ nielen  z našej krajiny, ale aj z EÚ. Tejto téme sme tento rok venovali zvýšenú pozornosť aj vďaka slovenskému predsedníctvu v Rade Európskej únie, v rámci ktorého sa na neformálnom stretnutí ministrov krajín EÚ pre konkurencieschopnosť diskutovalo o prepojení vedeckého výskumu v kontexte spoločného európskeho priestoru inovácií a technológií.

Okrem toho, že chceme zabrániť odchodu našich vedeckých kapacít do zahraničia, chceme tiež tých, ktorí už odišli motivovať k návratu. Túto aktivitu zabezpečuje Podporná schéma na návrat odborníkov zo zahraničia, ktorá bola schválená vládou Slovenskej republiky v roku 2015. 

Verím, že niekoľko stoviek podujatí, ktoré sa počas Týždňa vedy a techniky na Slovensku budú konať presvedčí aj vás, že veda a technika a predovšetkým vedci si zaslúžia pozornosť. Vyvrcholením týchto snáh bude aj odovzdanie ocenenia Cena za vedu a techniku, ktoré je najvyšším vedeckým ocenením na Slovensku. Mená ocenených vedeckých osobností a tímov sa dozviete  10. 11. 2016 na slávnostnom odovzdávaní týchto cien.

Dúfam, že aj tento rok bude mať Týždeň vedy a techniky vysokú návštevnosť a že vo vás vyvolá túžbu po lepšom spoznaní slovenskej vedy a techniky.

Prajem Vám, aby ste načerpali veľa nových informácií a zážitkov!     

 

Peter Plavčan

minister školstva, vedy, výskumu a športu

Slovenskej republiky

Tlačiť
Fotogaléria
 
Novinky portálu Veda na dosah
> Čo nájdete v Quarku 12/2020
> Je počet 8 planét v slnečnej sústave definitívny?
> Nezmeškajte webinár o ľudskoprávnom vzdelávaní a nacionalizme
> YouTube, Facebook a Twitter si posvietia na konšpirácie o proticovidovej vakcíne
 
Novinky portálu NCP VAT
> Zapojte sa s Vaším podujatím do Týždňa vedy a techniky 2019
> Výtvarná a fotografická súťaž pre mladých
> Júnová Veda v CENTRE
> Júnová Vedecká cukráreň bude o strese
 
Novinky portálu CIP VVI
> Autonómne drony Skydio
> Veda v CENTRE: Vianoce rovná sa vrece darčekov?
> Prvý medzinárodný online veľtrh cvičných firiem 2020
> Vedecké brlohy pokračujú predvianočnými dobrodružstvami