9. - 15. november 2020
Menu
 
Kalendár sprievodných podujatí
December 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

Príhovor generálneho riaditeľa Centra vedecko-technických informácií SR

prof. RNDr. Ján Turňa, CSc.

Milí priatelia vedy a techniky,

v roku 2016 sa koná už 13. ročník Týždňa vedy a techniky na Slovensku. Aj tento rok ponúkne priaznivcom vedy veľa nezabudnuteľných zážitkov. Tešiť sa môžete na rôzne prednášky, súťaže, festivaly, workshopy a iné podujatia, vďaka ktorým budete mať možnosť spoznať prácu našich vedcov a oboznámiť sa s aktuálnymi poznatkami z oblasti vedy a techniky.

Na Slovensku verejnosť vníma celebrity, ale predovšetkým tie, ktoré sú známe z médií. Veľká časť vedcov však pracuje na výskumoch, ktoré priamo súvisia s našim bežným životom a neúnavne pracujú na jeho zlepšovaní. Neustále nové možnosti v oblasti diagnostiky a liečby chorôb, informačné a komunikačné technológie či bežná elektronika v domácnosti. Toto všetko by bez vedcov a technológov a ich práce nebolo možné. A preto práve vedci by mali byť naše celebrity.

Práca vedca, to nie je zamestnanie s 8 hodinovou pracovnou dobou. Je to spôsob života. Na Slovensku máme výborný vedecký potenciál a verejnosť by mala poznať prácu našich vedcov. Aj preto, aby sme rozšírili povedomie verejnosti o slovenskej vede, organizuje  každoročne Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácií SR a Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri CVTI SR podujatie Týždeň vedy a techniky na Slovensku.

Práve počas Týždňa vedy a techniky sa po celom Slovensku organizujú stovky podujatí pre všetky cieľové skupiny. Ani Centrum vedecko-technických informácií SR v organizácii podujatí nezaostáva. Tak, ako po minulé roky, budú počas Týždňa vedy a techniky oznámené mená výhercov výtvarnej a fotografickej súťaže, ktoré prebiehali od júna tohto roku. Pre verejnosť sme pripravili podujatie Utorok s chémiou, v rámci ktorého si môžete vypočuť prednášky na témy Chémia lásky a Symbióza chémia a umenia.  Nadšencov vedy určite zaujme už 4. ročník interaktívnej výstavy Veda netradične, ktorá ponúkne množstvo zaujímavých exponátov a experimentov približujúcich vedu a techniku a výsledky výskumno-vývojovej činnosti na Slovensku. Vyvrcholením Týždňa vedy a techniky na Slovensku bude galavečer pri príležitosti odovzdávania Ceny za vedu a techniku a na ktorom oceníme prácu slovenský vedcov a technológov, aby aj oni mali pocit, že sú celebrity.

Dúfam, že Týždeň vedy a techniky vás bude inšpirovať k tomu, aby ste častejšie nahliadali za oponu slovenskej vedy. Svet vedy je totiž naozaj fascinujúci.

 

Teším sa na vašu účasť na Týždni vedy a techniky na Slovensku!     

 

                                                                               prof. RNDr. Ján Turňa, CSc.

                                                                            generálny riaditeľ CVTI SR  

 

Tlačiť
Fotogaléria
 
Novinky portálu Veda na dosah
> Čo nájdete v Quarku 12/2020
> Je počet 8 planét v slnečnej sústave definitívny?
> Nezmeškajte webinár o ľudskoprávnom vzdelávaní a nacionalizme
> YouTube, Facebook a Twitter si posvietia na konšpirácie o proticovidovej vakcíne
 
Novinky portálu NCP VAT
> Zapojte sa s Vaším podujatím do Týždňa vedy a techniky 2019
> Výtvarná a fotografická súťaž pre mladých
> Júnová Veda v CENTRE
> Júnová Vedecká cukráreň bude o strese
 
Novinky portálu CIP VVI
> Autonómne drony Skydio
> Veda v CENTRE: Vianoce rovná sa vrece darčekov?
> Prvý medzinárodný online veľtrh cvičných firiem 2020
> Vedecké brlohy pokračujú predvianočnými dobrodružstvami