Menu
 
Kalendár sprievodných podujatí
August 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
          1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

Príhovor prezidenta Slovenskej rektorskej konferencie

Rudolf Kropil Vážené dámy a vážení páni,

milí priatelia vedy, techniky a umenia,

 

dovoľte mi, aby som Vás v mene členov Slovenskej rektorskej konferencie privítal na webových stránkach Týždňa vedy a techniky na Slovensku. Som rád, že toto podujatie sa stalo našou domácou tradíciou. Nesporne ide o podujatie, ktoré patrí k hlavným popularizátorom vedy a techniky na Slovensku. Púta záujem odbornej a laickej verejnosti a medzi nimi aj mladých ľudí. Súčasťou tohtoročného Týždňa vedy a techniky je viacero podujatí organizovaných slovenskými vysokými školami a univerzitami. Verím, že v návštevníkoch zanechajú pozitívne dojmy.

Pred rokom som na toto mieste vyzdvihoval úspešnosť slovenských vysokých škôl v prestížnom vedeckom rankingu SCImago Institutions Rankings. V roku 2014 sa v tomto rankingu umiestnilo až 9 slovenských univerzít spomedzi približne 30 tisíc výskumných inštitúcií, ktoré existujú vo svete. Tento trend považujem za veľmi dobrý, pretože napr. v roku 2012 bolo v rebríčku len 5 slovenských univerzít.

Na tomto mieste by som chcel vyzdvihnúť pilotný projekt „Identifikácia špičkových vedeckých tímov na vysokých školách na Slovensku“. Na základe prihlášok a následne prísneho hodnotenia podľa medzinárodných štandardov Akreditačná komisia vybrala 37 špičkových vedeckých tímov, ktoré pôsobia na našich vysokých školách a ktoré dosahujú svetovú úroveň. Ide o tímy nielen v prírodných a technických vedách, ale aj v spoločenských, humanitných lekárskych a pôdohospodárskych vedách. Jedným z cieľov Akreditačnej komisie a dôvod, prečo Slovenská rektorská konferencia podporila uvedený projekt, bolo aj upriamenie pozornosti verejnosti a teda aj mladej generácie na to, že aj na Slovensku sú pracoviská, ktoré dosahujú vysoko nadpriemerné výsledky a presadili na medzinárodnej vedeckej scéne. Pevne verím, že takéto pozitívne koncipované projekty budú mať svoju tradíciu. A pretože média túto skutočne pozitívnu správu nepublikovali, využívam túto príležitosť, aby som ju dostal do povedomia návštevníkov Týždňa vedy a techniky 2015. Zároveň sa chcem poďakovať všetkým našim akademickým pracovníkom, ktorí sa zapojili do projektu, za ich úsilie a zablahoželať úspešným tímom a ich vedúcim osobnostiam a poďakovať sa za šírenie dobrého mena slovenskej vedy.

Slovenská rektorská konferencia aj tento rok prispeje s vlastným príspevkom do konania Týždňa vedy a techniky Cenou SRK za umenie. Toto ocenenie, ktoré sme začali v roku 2012, má prispieť k zviditeľneniu umeleckej činnosti vykonávanej na vysokých školách na Slovensku a propagácii takejto činnosti. Viac informácií o Cene SRK za umenie nájdete na webovom sídle SRK.

Na záver mi dovoľte ešte raz vyjadriť potešenie, že môžeme spoločne osláviť slovenskú vedu, techniku a umenie. Verím, že prežijeme príjemný a obohacujúci týždeň.

 

So srdečným pozdravom

 

prof. Ing. Rudolf Kropil, CSc.,

prezident Slovenskej rektorskej konferencie

Tlačiť
Fotogaléria
 
Novinky portálu Veda na dosah
> Nová štúdia: Ako súvisia zimomriavky s rastom vlasov?
> Veda v divadle: Pandémia zmení svet, a to najmä v praktických veciach
> Prispejte do diskusie o digitálnom vzdelávaní v Európe
> Letné kvízy: Čo viete o strukovinách?
 
Novinky portálu NCP VAT
> Zapojte sa s Vaším podujatím do Týždňa vedy a techniky 2019
> Výtvarná a fotografická súťaž pre mladých
> Júnová Veda v CENTRE
> Júnová Vedecká cukráreň bude o strese
 
Novinky portálu CIP VVI
> Výstava Aurel Stodola – Majster techniky
> Inovatívny čin roka 2019
> Výzvy zamerané na pomoc v boji proti pandémii COVID-19