Menu
 
Kalendár sprievodných podujatí
August 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
          1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

Príhovor ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR

Juraj DraxlerMilí priatelia, fanúšikovia a nadšenci vedy, techniky a inovácií,

už dvanásty raz sa na Slovensku koná jedinečné podujatie zamerané na propagáciu vedy a výskumu a tým priblíženie tohto jedinečného sveta širokej verejnosti. Novembrový Týždeň vedy a techniky predstavuje taktiež vhodnú príležitosť osloviť najmä mladých ľudí a získať ich pre vedu.

Tak ako po minulé roky, aj tento sa vedecká obec spojila, aby v spoločnom úsilí vytvorili priestor na prezentáciu vedy, techniky a inovácii nielen odbornej, ale i laickej verejnosti.  Medzi hlavnými podujatiami nebudú chýbať interaktívne vedecké prezentácie s Vedou netradične, priblíženie sveta nanočastíc v rámci výstavy Nanormálny svet či predstavenie jednej z najvýznamnejších vedeckých osobností bývalého Československa a otca kontaktných šošoviek Otta Wichterleho.

Veda v menej tradičnom svetle sa znovu predstaví na vyhodnoteniach výtvarnej, fotografickej a grafickej súťaže. Humorný pohľad na prácu vedcov a výskumníkov zasa prinesie súťaž o najlepší vedecký obrázkový vtip, ktorej témou bol v tomto roku Experiment. Záujemcov o vedu a kinematografiu zasa čaká v poradí druhý ročník Festivalu vedeckých filmov.

Vedecká komunita bude mať priestor na vzájomné odovzdávanie si skúseností prostredníctvom Okrúhleho stola PopVaT Day 2015 zameraného na výmenu skúseností v oblasti popularizácie vedy a techniky alebo Národnej konferencie SCIENTIX pod odbornou záštitou Žilinskej univerzity. Venovaná bude inovatívnym formám vzdelávania v prírodovedných a technických predmetoch na základných a stredných školách.

Ďalších vyše 300 sprievodných podujatí sa bude konať po celom Slovensku vďaka vysokým školám a ďalším vedecko-výskumným inštitúciám. Dvere návštevníkom opäť otvoria aj ústavy Slovenskej akadémie vied.

Výskum a inovácie sa stávajú čoraz významnejším kapitálom a zložkou ekonomiky. Je preto žiaduce, aby sme aj my na Slovensku tento trend zachytili a pritiahli pozornosť verejnosti a najmä deti a mladých k tejto sfére. Pretože, ako sa hovorí v práve bežiacej mediálnej kampani – Budúcnosť sa vám poďakuje.

V tomto roku sa otvárajú pre vedeckú obec nové možnosti. Rozbieha sa nový operačný program zo štrukturálnych fondov Európskej únie na roky 2014 – 2020 nazvaný príznačne Výskum a inovácie. Takisto sa finišuje s budovaním vedeckých parkov pri univerzitách, ktoré sú od začiatku projektované aj na podporu aplikovaného výskumu a prenosu inovácií do praxe. Navyše prinesú vytvorenie nový pracovných miest práve pre mladých vedcov.

Verím, že si aj tento rok Týždeň vedy a techniky získa zaslúženú pozornosť množstva návštevníkov a prinesie im zaujímavé a inšpirujúce zážitky a dotyky s vedou.

Juraj Draxler

minister školstva, vedy, výskumu a športu SR

Tlačiť
Fotogaléria
 
Novinky portálu Veda na dosah
> Nová štúdia: Ako súvisia zimomriavky s rastom vlasov?
> Veda v divadle: Pandémia zmení svet, a to najmä v praktických veciach
> Prispejte do diskusie o digitálnom vzdelávaní v Európe
> Letné kvízy: Čo viete o strukovinách?
 
Novinky portálu NCP VAT
> Zapojte sa s Vaším podujatím do Týždňa vedy a techniky 2019
> Výtvarná a fotografická súťaž pre mladých
> Júnová Veda v CENTRE
> Júnová Vedecká cukráreň bude o strese
 
Novinky portálu CIP VVI
> Výstava Aurel Stodola – Majster techniky
> Inovatívny čin roka 2019
> Výzvy zamerané na pomoc v boji proti pandémii COVID-19