Menu
 
Kalendár sprievodných podujatí
Október 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
        1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

Príhovor prezidenta Slovenskej rektorskej konferencie

Libor Vozár, prezident SRKSlovenskom sa šíria zlé správy. Dolieha na nás „celoeurópska blbá nálada”. Pociťujeme dôsledky celosvetovej finančnej krízy, trhy opätovne strašia blížiacou sa recesiou a rastúcou nezamestnanosťou. Seriózne analýzy upozorňujú aj na riziko možných sociálnych otrasov. Optimizmu nepridáva ani nedávne ohlásenie zhoršenia globálnej ekonomickej konkurencieschopnosti Slovenska. Podľa Svetového ekonomického fóra je základom konkurencieschopnosti predovšetkým schopnosť inovovať sa. „Paradoxne práve inovácie spolu s vysokoškolským vzdelávaním, fungovaním verejných inštitúcií a kvalitou infraštruktúry sú oblasťami, v ktorých Slovensko výrazne zaostáva za vyspelým svetom”, hovoria experti.

Je diskutabilné, aký je podiel Slovenska na tejto situácii. Myslím si, že iba budúcnosť ukáže, ako na tom skutočne sme a do akej miery je dnešné poznanie stavu „vecí verejných” odrazom subjektívnych pocitov a nakoľko odrazom objektívnej reality. Nepopierateľným faktom ostáva, že dôležité bude naštartovanie budúcnosti, na podobe ktorej sa dnes cestou vzdelávania a vedy podieľame na vysokých školách a v celej akademickej obci.

Týždeň vedy a techniky je vhodnou príležitosťou pripomenúť si dôležitosť výskum a vývoja pre hospodársky rast a napĺňanie potrieb spoločnosti a jej občanov. Tvorba poznania a inovácie v podobe premeny myšlienok do výrobnej praxe, ochrany a zlepšovania životného prostredia, zdravia a sociálnej súdržnosti sú fenomény vlastné akademickej komunite.

Vo výskume pracujeme vysoko efektívne – v počte publikovaných vedeckých článkov pripadajúci na milión eur investovaných do výskumu a vývoja Slovensko obsadilo druhú priečku spomedzi 28 najvyspelejších krajín, čo vyznieva pre nás veľmi pozitívne. Veľa a najmä lacno pracovať však nie je všeliek. Výsledkom je v priemere nízka kvalita – napr. priemerný počet citácií vedeckého článku zo Slovenska je 1,05, čo je štvrtá najnižšia hodnota a iba necelých 75% priemeru V4 či 40% priemeru všetkých ostatných krajín. Bez peňazí „dieru do sveta” neurobíme. Pokiaľ nezmeníme na Slovensku prístup k financovaniu vzdelávania a vedy, budeme naďalej odkázaní na dovoz technológií a lacnú pracovnú silu.

 

Libor Vozár
prezident Slovenskej rektorskej konferencie
Tlačiť
Fotogaléria
 
Novinky portálu Veda na dosah
> Kvíz: Ako dobre poznáte naše Slnko?
> Mnohé predmety prvýkrát opustili Slovensko. Do USA priniesli výstavu Poklady Slovenska
> Začína sa druhý ročník hry LingvaKvíz
> PODCAST: Ako sa vyvíja zamestnanosť na pozadí demografických a štrukturálnych zmien?
 
Novinky portálu CIP VVI
> Pozvánka na Týždeň vedy a techniky 2021
> Veda v CENTRE – séria na tému Doprava – 7. diel
> Praktický sprievodca občianskou vedou pre občanov a výskumníkov
> Výzva Women TechEU otvorená