9. - 15. november 2020
Menu
 
Kalendár sprievodných podujatí
Január 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
        1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

Veda netradične

Interaktívna výstava o vede a technike

Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri CVTI SR pre Vás aj v roku 2015 pripravilo podujatie plné vedy a techniky, tak ako ju nepoznáte.

 

Podujatie sa v roku 2015 uskutočnilo v dňoch 9.  a 10. novembra 2015 v priestoroch Centra vedy CVTI SR na Bojnickej 3 v Bratislave (mapa)

 

Reportáž z podujatia Veda netradične 2015

Fotogaléria

Videozostrih z podujatia Veda netradične 2015

Plagát

 

Ak chcete vedieť ako prebiehalo podujatie Veda netradične v roku 2014, prečítajte si Reportáž z podujatia v e-novinách Vedecký kaleidoskop, alebo si pozrite videozostrih z podujatia.

 

Zoznam interaktívnych stánkov, ktoré ste mohli vidieť v rámci podujatia Veda netradične v roku 2015:

 

Energoland

Slovenské elektrárne, spoločnosť skupiny Enel

Vystavovatelia o svojom stánku: Energoland je najmodernejšie informačné centrum o energii. Energoland stánok EnergolandMochovce, ktorý v sebe spája vzdelanie a zábavu, je vhodným názorným rozšírením učiva fyziky o energetike a atraktívnou formou približuje aj problematiku globálneho otepľovania a emisií skleníkových plynov. Ponúka emóciami nabitý príbeh, ktorý sa každému vryje hlboko do pamäti. Návštevník sa v tomto príbehu môže zúčastniť na ceste od zrodu vesmíru až po vízie do budúcnosti. 

V Energolande nájdete 33 interaktívnych sekcií, ktoré vám poskytnú všetky potrebné informácie o rôznych energiách. O ich využití, o pozitívach i negatívach jednotlivých spôsobov výroby elektriny.

Príďte si vyskúšať  do nášho stánku najmodernejšie 3D okuliare Oculus Rift, pomocou ktorých sa ocitnete vo vesmíre. Stiahnite si appku Energoland z Google Play alebo z iTunes App Store,  s ktorou si môžete vyskúšať rozšírenú realitu.

Archeológia a moderné technológie

Archeologický ústav SAVArcheológia a moderné technológie

Vystavovatelia o svojom stánku: Archeologický ústav SAV nasleduje trend modernizácie a digitalizácie. Využíva technológie súčasnosti na dokumentáciu a konzerváciu artefaktov, ako aj nehnuteľných objektov. Predstavíme vám ako 3D technológie posúvajú hranice poznania v archeológii a vdychujú život dávno zabudnutým objavom. Ukážeme vám ideálne rekonštrukcie-3D modely vybraných nehnuteľných archeologických objektov (sakrálna architektúra, hrady a opevnenia, obytné stavby) vytlačených na práškovej 3D tlačiarni a kópie archeologických artefaktov zoskenované 3D skenerom a vytlačené na 3D tačiarni. Budete si môcť vyskúšať rekonštrukcie originálnych keramických nádob, ďalej kresbu a maľbu na grafickom tablete Wacom, ktorý slúži na digitalizáciu kresbových podkladov a plánov archeologických objektov. Spektrometer nám odhalí, z akých kovov sa vyrábali šperky v minulosti a pomocou digitálneho mikroskopu budeme skúmať ich detailné výzdobné prvky.

Sladké tajomstvo vzniku chorôb

Oddelenie glykobiotechnológie, Chemický ústav SAV

Obrázok vírusu prasacej chrípky H3N2Vystavovatelia o svojom stánku: Stánok „Sladké tajomstvo vzniku chorôb“ odhaľuje skryté a pre mnohých neznáme fakty o vzniku a rozvoji mnohých ochorení. Verejnosti priblíži výskumnú prácu Centra glykomiky Chemického ústavu. Budete sa môcť zoznámiť s jednoduchým modelom biosenzora, dozviete sa, čo to biosenzor vlastne je, ako funguje a na čo všetko sa dá použiť. Budete určite prekvapení, že sa s nimi možno denne stretávate bez toho, aby ste o tom vôbec vedeli. Tí zvedavejší môžu nahliadnuť do mikroskopického sveta, ale aj sveta tisíckrát menšieho. Uvidíte, že zlato sa dá využiť nielen na výrobu zlatých prsteňov a zlatých zubov, že zo zemiakov je nielen kaša ale aj elektrina a pre tých najšikovnejších máme prichystané malé odmeny. Tešíme sa na vás!

Robotika hrou

Ústav informatiky SAV

Vystavovatelia o svojom stánku: Ukážky robotov pre vzdelávacie účely. Pre mladých návštevníkov pracovníci ústavu pripravili  interaktívnu aktivitu s Lego robotom – zameranú na rozpoznávacie schopnosti robota. Aplikácia, ktorá ukáže ako robot rozpoznáva farby a vyhodnocuje správnosť ich poradia – obdoba hry Logik (Mastermind), mapuje okolitý priestor a mnohé iné.

Ukážka na:  https://www.youtube.com/watch?v=pD1DMNPHd0k

Pradávny svet ukrytý v kameni

Ústav vied o Zemi Slovenskej akadémie vied, Geologický odbor

Vystavovatelia o svojom stánku: Vystavovateľ bude prostredníctvom fosílií ilustrovať rozmanitosť života a životných foriem v geologickej minulosti Zeme a porovnávať ich so spoločenstvami organizmov žijúcich v súčasnosti. Stánok prezentuje nálezy hlavných skupín fosílií (ulitníkov, lastúrnikov, hlavonožcov, trilobitov, jednobunkovcov, rastlín), ale aj stôp po životnej činnosti organizmov. Väčšina prezentovaného fosílneho materiálu pochádza z územia Slovenska, takže sa záujemcovia budú môcť presvedčiť o veľkej pravdepodobnosti výskytu skamenelín aj v okolí ich bydliska, ale zároveň sa môžu dozvedieť aj o svetovej výnimočnosti niektorých paleontologických lokalít na našom území. Počas interaktívneho výkladu bude možnosť reálneho kontaktu s vystavenými fosíliami prostredníctvom paleontologického pexesa, alebo pozorovania skamenelín a ich štruktúr pod binokulárnou lupou.

Svet mikróbov

Ústav molekulárnej biológie SAVSvet mikróbov na Noci výskumníkov

Vystavovatelia o svojom stánku: Mikróby sú všade okolo nás - v pôde, vo vzduchu, vo vode, ale aj v nás. V každom ľudskom tele je ich viac, než by ste si mysleli - až 2-3 kg, pričom ich celkový počet dosahuje až 10 násobok našich vlastných buniek! My vám predstavíme mikroorganizmy známe i menej známe, dobré i zlé. Ukážeme vám, ako si ich môžete sami doma vypestovať, ako vyzerajú pod mikroskopom, ako môžeme špeciálnou farbičkou zafarbiť ich časti, ktoré nás zaujímajú a ktoré chceme študovať, alebo ako možno vyextrahovať ich DNA, ktorá jednoznačne identifikuje svojho hostiteľa.

Terénne pásové minivozidlo s elektrickým pohonom

Trenčianska univerzita A. Dubčeka v Trenčíne Fakulta špeciálnej techniky

Pásové vozidlo Vystavovatelia o svojom stánku: Terénne pásové minivozidlo s elektrickým pohonom skonštruovali Daniel Siekela, Dominik Malec a Miroslav Bartoš, študenti Fakulty špeciálnej techniky Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne. Vzniklo tak plne funkčné vozidlo najmä pre jazdu v ťažkom teréne, ktoré má dva elektromotory s pružne upravovateľným výkonom a nie je ovládané mechanicky, ale elektricky. Vozidlo vychádza z konceptu štvorkolky s možnosťou využitia na rekreačno – športové účely, pre záchranárov, poľovníkov, ochranárov, ako vojenskú verziu so zbraňovým systémom, ako bezposádkové prieskumné vozidlo.

Mladí konštruktéri získali na tento projekt finančnú podporu vo výške 5 000 EUR od žilinskej automobilky v súťaži KIA Innovation Award. Na 22. Medzinárodnom strojárskom veľtrhu v Nitre získali cenu veľtrhu TECHFÓRUM 2015 a na 21. ročníku medzinárodnej výstavy Elosys 2015 sa minivozidlo stalo najúspešnejším exponátom veľtrhu.

Kreatívna dieľňa Fablab

Centrum vedecko-technických informácií SR (oddelenie FabLab)produkt 3D tlačiarne

Vystavovatelia o svojom stánku: FabLab je otvorená platforma pre dizajnérov, umelcov, študentov, podnikateľov, vývojárov a širokú verejnosť. Zaužívaný model FabLab pozostáva z priestoru, ktorý je otvorený pre širokú verejnosť. Ponúka možnosť tvorby a výroby rôznych predmetov a materiálov na profesionálnych zariadeniach. Podporuje kreativitu, invenčnosť, nové technologické a inovatívne postupy. Otvára možnosť realizovať a uskutočňovať Vaše sny.

V stánku bude prebiehať ukážka 3D tlače na tlačiarni Replicator 2X MDF a ukážka práce s 3D skenerom. Návštevníci budú oboznámení s rôznymi typmi 3D tlače, dozvedia sa viac o 3D tlači využívanej vo FabLabe, konkrétne z akých materiálov sa tlačí, ako dlho trvá vytlačenie rôznych objektov, čo všetko je potrebné pripraviť pred samotnou tlačou a akým spôsobom sa vytvára 3D model. Taktiež sa budú môcť zoznámiť s modelmi vytvorenými vo FabLabe na laseri, 3D tlačiarni a vinyl cutteri.  

Viac o FabLabe na stránke http://www.fablab.sk

VYNÁLEZY – VEDECKÁ HRAČKA

VEDECKÁ HRAČKA, obč. združenie, Banská BystricaIng. Beata Puobišová, predsedníčka občianskeho združenia Vedecká hračka

Vystavovatelia o svojom stánku: Na výstave „Vynálezy – VEDECKÁ HRAČKA“ sa môže každý návštevník bez ohľadu na vek a vzdelanie do vôle pohrať s vedeckými hračkami, ktoré jednoznačným spôsobom demonštrujú alebo využívajú konkrétny prírodný alebo technický fenomén (zákonitosť, jav, úkaz, princíp, ...).

V centre každej hracej plochy na výstave je kópia nosného patentu alebo dizajnu z príslušnej oblasti fyziky (napr. na stole kaleidoskopov patent Davida Brewstera z roku 1817). Jednoduché opisy a obrázky vedeckých hračiek a hlavolamov nesú ochrannú známku výrobcu či distributéra a je v nich uvedená patentová značka štátu historického pôvodu či údaj o získaní hračky, resp. symbolom © je vyznačená ochrana autorským právom. Návštevníkom sú k dispozícii aj info-materiály o ochrane duševného vlastníctva z Úradu priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky, v ktorom mala výstava premiéru počas Svetového dňa duševného vlastníctva 2013.

Autonómne bezpilotné prostriedky na našom nebi

Uavonic, s.r.o.

Vystavovatelia o svojom stánku: Na stánku spoločnosti UAVONIC nájdete moderné technológie bez-pilotných prostriedkov. Pozrieť si budete môcť rôzne typy UAV zariadení vybavených najmodernejšími senzormi ako sú napríklad termokamera, multispektrálna kamera, fotogrametrické nástroje a podobne. Dozviete sa aj všetky detaily o tom, ako prebieha zber dát a aj ich spracovanie.

Máš super srdce? // Do you have a super heart?

Lekárska fakulta UK v Bratislave, Fakulta elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave

Vystavovatelia o svojom stánku: Naša prezentácia, bude zameraná na snímanie fyziologických veličín ľudského tela. Záujemcovia si môžu pozrieť ako pracuje monitorovací systém, navrhnutý mladými výskumníkmi z Ústavu elektroniky a fotoniky, FEI, STU spolu v spolupráci s pracovníkmi Ústavu lekárskej fyziky, biofyziky, informatiky a telemedicíny LF UK. Odvážnejším návštevníkom bude v reálnom čase zmerané srdce a informácie budú zobrazené na mobilnom telefóne alebo tablete.

STUBA Green Team – jediná elektrická formula na Slovensku

STUBA Green Team

Vystavovatelia o svojom stánku:  Návštevníci budú mať možnosť pozrieť sa na hlavný predmet nášho projektu: elektrickú formulu. Táto formula bola postavená v rámci medzinárodnej študentskej súťaže Formula Student, do ktorej sa zapájajú univerzity z celého sveta. Náš tím vznikol v roku 2009 a momentálne pozostáva z 25 aktívnych členov a 25 nováčikov, ktorí už pracujú na návrhu 5. monopostu. Monopost 2015, ktorí budú môcť návštevníci vidieť, dosahuje maximálnu rýchlosť 120km/h, zrýchlenie 0-100km/h za 3,2s a maximálny výkon 140kW. Túto sezónu sa monopost zúčastnil 3 súťaží: v Nemecku, Maďarsku a Česku. Návštevníci budú tiež mať možnosť pozrieť si niektoré komponenty detailnejšie, napr. volant, model planétovej prevodovky, vzorky aero kitu a podobne.

Čistenie vôd diamantom

Ústav elektroniky a fotoniky, FEI STU

Vystavovatelia o svojom stánku: Návštevníkom pútavou formou predstavíme možnosti odstraňovania znečistenia vôd pomocou bórom dopovaného diamantu. Predstavíme systém pre degradáciu mikropolutantov vo vodách akými sú liečivá, drogy, pesticídy a iné človekom umelo vytvorené chemické zlúčeniny negatívne vplývajúce na zdravie a životné prostredie. Prototyp zariadenia bude možné vidieť v prevádzke v stánku. Predstavíme tiež moderné technológie výroby diamantov a ďalších uhlíkových nanomateriálov, pomocou ktorých na STU pripravujeme diamantové elektródy.

Mobilné roboty v edukačnom procese

Ústav robotiky a kybernetiky, FEI STU

Vystavovatelia o svojom stánku: Návštevníci budú môcť vidieť viaceré mobilné roboty rôznych vyhotovení. Prvým bude štvorkolesový Androver, ktorý je možné riadiť akoukoľvek platformou s OS Android vybavenou inerčnými snímačmi. Inými robotmi sú kráčajúce roboty, ktorých bude vidieť viacero typov. Napríklad dvojnohý robot alebo šesťnohý robot. Aj keď sa tieto roboty môžu javiť ako hračky, ich riadenie a koordinácia pohybu nie je taká jednoduchá. V súčasnosti je výskum v mobilnej robotike zameraný práve na kráčajúce systémy a toto sú ich akési zmenšeniny. Vyskúšať si bude možné jazdu kolesovým podvozkom iRobot Create, ktorý je možné riadiť pomocou joysticku a ako spätná väzba slúži obraz prenášaný do okuliarov virtuálnej reality. Operátor sa tak môže dostať na vzdialenejšie miesto a vykonať tak inšpekciu tohto miesta.

Spolupráca človek a robot

MATADOR Industries, a.s.

Vystavovatelia o svojom stánku:  V rámci nášho stánku sa prvýkrát na Slovensku predstaví kolaboratívny robot KUKA LBR iiwa. Je to prvý priemyselný robot, ktorý je certifikovaný pre spoluprácu s človekom. Robot za pomoci 3D kamery bude snímať hraciu plochu v hre Dáma. Proti nemu budú hrať návštevníci. Aplikácia je demonštratívna a ukazuje nový trend v nasadzovaní robotov v priemyselnej výrobe, kde je podstatou spolupráca strojov a človeka.  

Tlačiť
Fotogaléria
 
Novinky portálu Veda na dosah
> Čomu sa venujú vedci v „koronových“ projektoch podporených štátom
> Štartuje 16. ročník súťaže JUNIOR INTERNET
> Najzaujímavejšie projekty na záchranu arktického ľadu
> Štartuje projekt SIMBA, vedci v ňom vyvíjajú batérie na báze sodíka
 
Novinky portálu NCP VAT
> Zapojte sa s Vaším podujatím do Týždňa vedy a techniky 2019
> Výtvarná a fotografická súťaž pre mladých
> Júnová Veda v CENTRE
> Júnová Vedecká cukráreň bude o strese
 
Novinky portálu CIP VVI
> Informácia o zrušení výziev “Priemysel pre 21. storočie" a "Digitálne Slovensko a kreatívny priemysel"
> PODCAST Očami farmácie: Kam zmizla chrípka?