Menu
 
Kalendár sprievodných podujatí
September 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Prečo?

Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri CVTI SR je hlavným partnerom edukačno-mentorského projektu pre deti a mládež Slovenska www.dikymoc.sk, ktorý sa realizuje v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku

 

Deti v materských školách disponujú vzácnou schopnosťou - vedia sa pýtať PREČO? Géniom je totiž aj ten, kto dokáže správne a vo vhodnom čase položiť túto otázku. Tínedžeri zas majú vzácny dar - dokážu pomerne zrozumiteľne, rečou svojho kmeňa, no napriek tomu veľmi kreatívne a originálne priblížiť a vysvetliť akúkoľvek tému, na ktorú sa rozhodnú posvietiť si. Vedec je vo svojej podstate ako malé dieťa, ale práve vďaka tomu sa dokáže pozerať na svet z celkom iného uhla pohľadu a nachádzať odpovede na mnohé dôležité otázky.

 

V rámci projektu Dikymoc.sk v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácií SR bola v roku 2015 vyhlásená interaktívna súťaž, ktorá deťom prináša veľké dobrodružstvo a motivuje spolupracovať dve rôzne generácie - deti v materských školách so žiakmi základných a stredných škôl.

   

Do súťaže sa mohla zapojiť každá materská škola a súťažnou úlohou bolo motivovať deti, aby sa začali zamýšľať nad fungovaním nášho sveta a pýtali sa PREČO?

Úlohou starších detí (8. a 9. ročník ZŠ a SŠ) bolo priniesť v úlohe mentorov originálne, kreatívne a vtipné odpovede na minimálne 5 súťažných otázok, ktorým deti aj porozumejú. Odpovede mohli byť formou interaktívnych hier, priestorových objektov, multimediálnej prezentácie, výtvarného výkladu či iného kreatívneho stvárnenia.

 

Odborná porota vyberala na základe zaslaných súťažných prác 10 finalistov (súťažných tímov), ktorí mali možnosť osobne odprezentovať svoje projekty a uchádzať sa o víťazstvo v súťaži.

O víťazoch súťaže rozhodovala odborná porota v zložení: prof. RNDr. Ján Turňa, PhD. ( generálny riaditeľ Centra vedecko-technických informácií SR), prof. RNDr. Pavol Šajgalík, DrSc. (predseda Slovenskej akadémie vied), prof. Stanislav Stankoci, akad. mal. (rektor Vysokej školy výtvarných umení), doc. MUDr. Ing. RNDr. Peter Celec, PhD., MPH (prednosta  Ústavu molekulárnej biomedicíny Lekárskej fakulty Univerzity Komenského), a Mgr. Andrea Putalová (riaditeľka Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti).

 

Mená výhercov za rok 2015:

Prvé miesto získali žiaci 9. triedy zo Súkromnej Základnej školy na Štiavnickej ceste 80 v Ružomberku.

Druhé miesto patrí žiakom 9.A tried zo Základnej školy  Š. Ďurovčíka v Palíne.

Na treťom mieste sa umiestnili žiaci 8.A triedy zo Základnej školy na  Ďumbierskej 17 v Banskej Bystrici.

 

Špeciálne ocenenie od portálu DIKYMOC.sk za originálne umelecké stvárnenie získal tím 8.A triedy zo ZŠ s MŠ Vitanová.

 

Reportáž z finále súťaže

Fotogaléria

 

Viac informácií o projekte nájdete na:

http://www.dikymoc.sk/technologie/

 

Tlačiť
Fotogaléria
 
Novinky portálu Veda na dosah
> Prioritami sú zdravá spoločnosť aj krajina – zo správy o stave Únie 2020
> PODCAST SAV: Návrat mozgov je pre Slovensko kľúčový
> Nezmeškajte online prednášku virologičky Tatiany Betákovej o očkovaní
> Štefánikove myšlienky ožijú vo virtuálnej realite
 
Novinky portálu NCP VAT
> Zapojte sa s Vaším podujatím do Týždňa vedy a techniky 2019
> Výtvarná a fotografická súťaž pre mladých
> Júnová Veda v CENTRE
> Júnová Vedecká cukráreň bude o strese
 
Novinky portálu CIP VVI
> Online SAVinci: Načo nám je očkovanie
> Staňte sa hviezdou TVT 2020!
> Nový rámcový program EÚ na podporu výskumu a inovácií v rokoch 2021 – 2027 – Horizon Europe