7. - 13. november 2022
Menu
 
Kalendár sprievodných podujatí
Máj 2022
Po Ut St Št Pi So Ne
            1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

Sumár stánkov, ktoré nájdete na podujatí Veda netradične

05.11.2017

Aj tento rok pre Vás v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku pripravujeme podujatie Veda netradične. Veda netradične je interaktívna výstava o vede a technike, na ktorej budete môcť navštíviť hneď niekoľko stánkov. Okrem stánkov, ktoré budú prezentovať niektoré z aktivít Centra vedecko-technických informácií SR, Vám vystavovatelia predstavia novinky, vynálezy a experimenty z rôznych odvetví vedy. Podujatie sa bude konať v dňoch 9. - 10. novembra 2017 v priestoroch Incheba Expo (Hala A0) na Viedenskej ceste 3-7 v Bratislave. Podujatie bude v oba dni prebiehať v čase od 10:00 do 19:00 hod.

Medzi stánky, ktoré budú prezentovať aktivity CVTI SR a NCP VaT, patria okrem Infostánku CVTI SR aj stánky FabLab a Inovuj. Patentuj. Podnikaj. Tvorivá dielňa Fablab je otvorená platforma pre dizajnérov, umelcov, študentov, podnikateľov, vývojárov a širokú verejnosť. Ponúka priestor pre prácu s najmodernejšími výrobnými technológiami 21. storočia, ako napríklad 3D tlačiarne, CNC frézy, laserový vyrezávač alebo rezač fólií. Ponúka možnosť tvorby a výroby rôznych predmetov a materiálov na profesionálnych zariadeniach. Fablab podporuje kreativitu, invenčnosť, nové technologické, inovatívne postupy a ponúka tak možnosť realizovať a uskutočňovať vaše sny. V druhom stánku Vám vystavovatelia odprezentujú hneď niekoľko tém z oblastí transferu technológií, patentov, budovania značky, ochranných známok a pod., ktoré s nimi budete môcť priamo na mieste aj konzultovať

Z oblasti prírodných vied budete môcť navštíviť napríklad stánky Vyrob si vlastné zemetrasenie, Včielky vedcom, vedci ľuďom, Vesmír na dosah, Cukry a ich využitie v medicíne alebo navštíviť Prenosný vesmír – prenosné digitálne planetárium. V prvom z menovaných si budete môcť vytvoriť vlastné zemetrasenie, dozviete sa o tom ako zemetrasenie vzniká a uvidíte aj záznamy zemetrasení. V stánku Včielky vedcom, vedci ľuďom sa dozviete viac o životnom cykle včely medonosnej hlavných včelích produktoch a ich využití v modernej medicíne. V stánku Vesmír na dosah bude k dispozícii 3D vizualizácia polohy prvej slovenskej družice skCUBE. Budete môcť naživo sledovať dráhu družice pri jej prelete nad územím Slovenska. Uvidíte aj ukážku stratosférickej sondy JULO. V stánku Cukry a ich využitie v medicíne Vám vystavovatelia umožnia nahliadnuť do jedného z odvetví glykobiotechnológie. Dozviete sa, prečo „cukor“, odbornejšie nazývaný sacharid, zohráva v každom tele životne dôležitú úlohu a nemusí byť vôbec sladký. V Prenosnom digitálnom planetáriu budete môcť vidieť prezentácie aktuálnej hviezdnej oblohy, možnosti vizualizácie digitálneho planetária ako aj ukážky populárno-vedeckých filmov.

V stánku AMAVeda pre Vás vystavovatelia pripravili program podľa odborov. Chémia, biológia, geografia, matematika, logika a fyzika - to všetko hrou. Budete si môcť vyskúšať pokusy z jednotlivých odborov, otestovať sa v kvízoch, vyriešiť hlavolamy ako aj odskúšať svoj zrak, predstavivosť, kreativitu či rovnováhu.

Pre tých, ktorých viac zaujímajú technické odvetvia, vystavovatelia pripravili stánky Robotika s RoboTech Vision s.r.o., Čistíme Slovensko diamantovými technológiami, Mobilné doručovacie roboty ako aj stánok plný hier s názvom Poď sa hrať! V prvom stánku nájdete rôznych robotov, ako napríklad: Androver - štvorkolesový mobilný robot, ktorého pohyby je možné ovládať pomocou mobilného telefónu, NAO - humanoidný robot, Ozoboty - malé programovateľné mobilné roboty pre deti schopné sledovať farebné čiary. V druhom stánku uvidíte unikátnu technológiu čistenia vôd pomocou diamantových elektród, ktoré dokážu produkovať veľmi silné oxidanty schopné odstrániť z vody aj mimoriadne odolné a nebezpečné typy mikropolutantov akými sú napríklad použité liečivá, drogy, pesticídy alebo baktérie rezistentné voči antibiotikám. V stánku Mobilné doručovacie roboty sa oboznámite s problematikou autonómnych robotov, riešeniami problémov plánovania, navigácie, riadenia a bezpečnosti a uvidíte aj reálne modely autonómnnych robotov. Stánok Poď sa hrať! bude venovaným náučným hrám a softvérom pre deti, ktoré si budú môcť sami vyskúšať a potrápiť tak svoje mozgové závity, lúštením hádaniek ako aj trénovaním anglického jazyka.

V stánku Inovujme.sk sa návštevníci budú môcť dozvedieť o spôsoboch a formách podpory svojich nápadov na inovácie a študenti získajú informácie o workshopoch na rozvoj kreativity.  Zapojiť sa budete môcť aj pomocou kvízu zameraného na aktuálne témy z oblasti inovácií.

V stánku Slovenských elektrární s názvom Vlasy vám budú „stáť dupkom" sa budete môcť pomocou okulusov preniesť do virtuálnej reality jurského parku alebo úžasných priestorov jadrovej elektrárne, odmerať si rádioaktivitu uránu, nabiť sa na 400 tisíc voltov, a ešte k tomu môžete v súťaži vyhrať smart hodinky Samsung.

Veda netradične 2017

Zoznam vystavovateľov s podrobnejšími informáciami o jednotlivých stánkoch nájdete v ľavom menu v sekcii Veda netradične - Interaktívne stánky.

Tlačiť
Fotogaléria
 
Novinky portálu Veda na dosah
> Kvíz: Ako dobre poznáte naše Slnko?
> Mnohé predmety prvýkrát opustili Slovensko. Do USA priniesli výstavu Poklady Slovenska
> Začína sa druhý ročník hry LingvaKvíz
> PODCAST: Ako sa vyvíja zamestnanosť na pozadí demografických a štrukturálnych zmien?
 
Novinky portálu CIP VVI
> Veda v CENTRE: Anamnéza, diagnóza a liečba architektonických pamiatok – na YouTube
> Záverečné výzvy pre podnikateľov ku kreatívnym voucherom na dizajn
> Letná škola mladých vedcov 2022 – registrácia otvorená!