7. - 13. november 2022
Menu
 
Kalendár sprievodných podujatí
Máj 2022
Po Ut St Št Pi So Ne
            1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

Slovenská rektorská konferencia udelila Cenu za umenie 2020

14.11.2020

Slovenská rektorská konferencia udelila Cenu za umenie 2020 Mgr. art. Žofii Dubovej, doktorandke Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, za súbor diel, ktorý bol prezentovaný v mimoriadne prestížnej zahraničnej galérii Hempel Glassmuseum. Cenu odovzdal 12. novembra 2020 v Bratislave viceprezident SRK profesor Ferdinand Daňo za účasti rektorky VŠVU docentky Bohunky Koklesovej.

Ocenená vystavovala svoje diela na výberovej kolektívnej výstave Images Captured in Glass- Unique Contemporary Glass Art from Slovakia. Súbor ocenených diel z prác Drawing (2014 - 2019) a zo série diel The Line (2018 - 2019) bol prezentovaný v prestížnej galérii Hempel Glassmuseum v roku 2019 v Dánsku. Ide o veľkorozmerné tabuľové sklá, ktoré sú nosičom pre maliarske a kresliarske výkony. Obsahom jednotlivých diel sú najmä východiská v krajine a prírode. Výnimočná na týchto prácach je ich technologická realizácia, ale aj práca so skleneným materiálom, možnosť vnímať dielo v priesvitoch, ako aj v kombinácii so svetlom a tieňom.
Mgr. art. Žofia Dubová je absolventkou Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Štúdium maľby v ateliéri prof. Daniela Fischera ukončila v roku 2016. Počas tohto obdobia absolvovala stáž v ateliéri skla a zahraničné pobyty v USA a Portugalsku. Od roku 2018 je doktorandkou na VŠVU u doc. Emöke Vargovej.
Viceprezident SRK Ferdinand Daňo pozitívne hodnotí medzinárodný úspech nominantky. Hovorí: „Žofia Dubová
je výraznou osobnosťou nastupujúcej generácie slovenskej maľby, ktorá sa presadila aj v medzinárodnom prostredí. Pre Slovenskú rektorskú konferenciu je potešením oceniť túto talentovanú umelkyňu.“ Rektorka VŠVU Bohunka Koklesová dodáva: „Diela Žofie Dubovej sú už dnes zastúpené v zbierkach Slovenskej národnej galérie
a francúzskej MussVerre v Sars-Poteries. Domnievam sa, že jej medzinárodný úspech bude v nasledujúcich rokoch rásť.

Cena Slovenskej rektorskej konferencie za umenie je udeľovaná od roku 2012 študentom alebo absolventom vysokoškolského štúdia, či kolektívu autorov, ktorí sú autormi mimoriadne hodnotného a verejne prístupného umeleckého diela alebo za umelecký výkon majúci národný, resp. nadnárodný význam. Cieľom SRK je prispieť k zviditeľneniu a propagácii umeleckej činnosti vykonávanej na vysokých školách v SR. Cena sa udeľuje v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku.

Zdroj: Tlačová správa SRK

 

Tlačiť
Fotogaléria
 
Novinky portálu Veda na dosah
> Kvíz: Ako dobre poznáte naše Slnko?
> Mnohé predmety prvýkrát opustili Slovensko. Do USA priniesli výstavu Poklady Slovenska
> Začína sa druhý ročník hry LingvaKvíz
> PODCAST: Ako sa vyvíja zamestnanosť na pozadí demografických a štrukturálnych zmien?
 
Novinky portálu CIP VVI
> Veda v CENTRE: Anamnéza, diagnóza a liečba architektonických pamiatok – na YouTube
> Záverečné výzvy pre podnikateľov ku kreatívnym voucherom na dizajn
> Letná škola mladých vedcov 2022 – registrácia otvorená!