Menu
 
Kalendár sprievodných podujatí
Február 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
          1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29

Národný ekologický vzdelávací týždeň

12.02.2015

EE Week banner      Aj tento týždeň Vám predstavíme Týždeň vedy, ktorý sa bude konať za „veľkou mlákou“. Národný ekologický vzdelávací týždeň (National Enviromental Education Week – EE Week) sa bude odohrávať v rámci USA od 19. do 25. apríla 2015. Podujatie sa koná v tomto období najmä kvôli Dňu Zeme. Organizátorom podujatia je Národná vzdelávacia nadácia pre životné prostredie (ďalej len NEEF), ktorá sídli vo Washingtone, EE Week 2010 fotoDC. Podľa organizátorov podujatia, môže environmentálna výchova poskytnúť študentom možnosť zapojiť sa do zmysluplných a zaujímavých technických projektov, v rámci ktorých môžu rozvíjať svoj záujem o STEM (skratka STEM zahŕňa akademické disciplíny vedu, techniku, inžinierstvo a matematiku). Od iných Týždňov vedy sa EE Week líši najmä tým, že sa neorganizuje v rámci jedného miesta. Podľa NEEF je EE Week „najväčšou oslavou ekologickej výchovy“, čoho dôvodom môže byť práve rozsiahlosť podujatia, do ktorého sa každoročne zapájajú rôzne štáty v rámci USA, ako aj Kanady. Od prvého EE Week, ktorý sa uskutočnil v roku 2005, si toto podujatie získalo stovky tisíc študentov a pedagógov z celého USA.

     Účastníkmi a partnermi podujatia môžu byť všetci učitelia, vzdelávacie organizácie, školy, rodičia, ktorí vyučujú svoje deti doma, ako aj rôzne prírodné centrá, parky, zoologické záhrady, akváriá, múzeá, skautské oddiely a pod. Motivácia stať sa partnerom EE Week podľa NEEF nespočíva len vo vzdelávaní a osvete detí o ekológii. Partneri získavajú možnosť zapojiť sa do národnej siete pedagógov, venujúcich sa danej problematike, ako aj prístup k rôznym informáciám o profesijnom rozvoji a možnostiach financovania a k zľavám na vzdelávacie materiály.

     Hlavným cieľom je teda ukázať deťom do 18 rokov, ako sa treba o prírodu starať, v pEE Week 2011 fotoraxi názorne predviesť niektoré ekologické problémy, a následne nabádať deti k tomu, aby ich v reálnom svete v rámci EE Week skúsili riešiť. Organizátori ponúkajú žiakom jednoduché nápady, ako sa zapojiť do EE Week – napríklad môžu vysadiť zeleninovú záhradku, vymyslieť alebo vytvoriť stanovište (biotop) pre voľne žijúce zvieratá. Zapojením je aj návšteva akvária či ZOO, alebo jednoduché skúmanie vo voľnej prírode.

NEE Week 2014 fotoEEF pre žiakov v rámci EE Week organizuje aj fotografickú súťaž. Fotky, na ktorých žiaci zachytávajú najmä aktivity, ktoré vykonávajú v rámci enviromentálnej výchovy sú oceňované vecnými cenami. Posudzuje sa napríklad originalita fotky a jej nadväznosť na STEM. Víťazné fotografie z minulých ročníkov si môžete pozrieť v archíve EE Week.

     Obklopený vedou – to je téma tohtoročného EE Week, ktorý sa bude zaoberať tým, ako nám veda môže pomôcť lepšie pochopiť prirodzený svet. Táto téma je súčasťou vzdelávania o životnom prostredí, udržateľnom rozvoji a o Greening STEM. Cieľom je prepojenie daných disciplín s enviromentálnym vzdelávaním, a vytvorením nových riešení danej problematiky pomocou skúmania z rôznych uhlov. Greening STEM: Inžinierstvo a udržateľný svet v roku 2014 v rámci EE Week poukázal na možnosti využitia inžinierstva v rámci trvalo udržateľného rozvoja a ponúkol riešenia pre zdravšiu planétu a ľudstvo.

.

Viac o Národnom ekologickom vzdelávacom týždni sa môžete dozvedieť na oficiálnej stránke http://www.eeweek.org/ ako aj na ich Facebook stránke https://www.facebook.com/eeweek?ref=ts .

.

Autor: Antónia Germanovová

Zdroj a foto: http://www.eeweek.org/

Tlačiť
Fotogaléria
 
Novinky portálu Veda na dosah
> Ocenenie AMAVET získal za Pikobalón, malú sondu, ktorá ponúka veľké riešenia
> Nezmeškaj prihlasovanie do súťaže JuniorINTERTNET 2020
> Historik Ivan Kamenec: „Voľby 2020 by mali dokázať obrúsiť hrany“
> Vedecká kaviareň: Nové technológie pre 5G siete
 
Novinky portálu NCP VAT
> Zapojte sa s Vaším podujatím do Týždňa vedy a techniky 2019
> Výtvarná a fotografická súťaž pre mladých
> Júnová Veda v CENTRE
> Júnová Vedecká cukráreň bude o strese
 
Novinky portálu CIP VVI
> Informačný seminár 11. marca 2020 v Handlovej
> Bratislavská vedecká cukráreň: Klimatická zmena: Dokážeme si udržať svoj komfort a zároveň zlepšiť vyhliadky ľudstva?
> Veda v CENTRE: Nové technológie pre 5G siete