Menu
 
Kalendár sprievodných podujatí
September 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Medzinárodný festival vedy v Gothenburgu - Život a smrť

19.03.2015

Medzinárodný festival vedy v Gothenburgu (Švédsko) je v Európe jedným z najznámejšíchVetenskapsfestivalen obrázok podujatí tohto druhu. Pokiaľ ste o ňom ešte nepočuli, je to možno aj kvôli jeho pôvodne švédskemu názvu Vetenskapsfestivalen, vďaka ktorému je zložitejšie ho vyhľadať. Je jediným svojho druhu vo Švédsku, a v rámci festivalu prebieha veľké množstvo rôznorodých podujatí. Festival sa môže pochváliť návštevnosťou, ktorá dosahuje už približne 70 000 návštevníkov ročne. Festival sa po prvý krát konal v roku 1997.

Festival je rozdelený do troch častí – pre verejnosť, školy a odbornú verejnosť. Program pre verejnosť sa bude konať v dňoch od 15 do 19. Apríla tohto roku. Z programu pre verejnosť môžeme spomenúť napríklad prednáškyVetenskapsfestivalen fotka na tému „Narodenie, život a smrť galaxií vo vesmíre“, „Digitálna demencia“, "Môže systémová biológia pomôcť liečiť choroby?“,"Rakovina a počítače“, „Život a smrť vo vesmíre“ a mnohé iné. Program pre školy potrvá dlhšie, a to v dňoch 13. – 24.4.2015. Program pre školy už je zverejnený na stránke festivalu, žiaľ len vo švédskom jazyku. Súčasťou festivalu sú prednášky, workshopy, výstavy, semináre pre výskumných pracovníkov, ako aj debaty, divadlo a koncerty.

Cieľom tohto festivalu je priblížiť vedu verejnosti Vetenskapsfestivalen fotka čo najpútavejším a stimulujúcim spôsobom. Organizátori sa snažia podporiť záujem o vedu a jej nasledovné štúdium. Festival je teda miestom, kde sa deti môžu hravou formou dozvedieť viac o vede a výskume, avšak je aj miestom stretnutia odbornej verejnosti. Organizátori sa pomocou rozsiahlej spolupráce snažia zapojiť výskumníkov z viacerých krajín, aby na festivale mohli predviesť svetovú špičku v oblasti výskumu.

Témou 18. ročníka festivalu je Život a smrť. Touto otázkou sa ľudstvo zaoberá každý deň. Kto stvoril život? Dá sa oklamať smrť? Čo vedie k dlhovekosti? Pomôžu nám diéty, plastická chirurgia a lieky? Čo sa stane ak sa nám podarí žiť dlhšie? Budeme čeliť zombie, upírom a vrahom? Tieto a mnohé iné otázky sa budú snažiť vedeckí pracovníci zodpovedať na Medzinárodnom festivale v Gothenburgu.

.

Autor: Antónia Germanovová

.

Zdroj a foto: http://vetenskapsfestivalen.se/in-english/ , https://instagram.com/vetenskapsfestivalen/

Tlačiť
Fotogaléria
 
Novinky portálu Veda na dosah
> Stvárnite svojho vedca – superhrdinu a zapojte sa do súťaže!
> Vedci z Biomedicínskeho centra SAV vizualizovali častice SARS-CoV-2
> Scenáre pre prírodu a biodiverzitu Slovenska s víziou do roku 2050
> Štartuje siedmy ročník GIRL´S DAY, prepája IT sektor a dievčatá
 
Novinky portálu NCP VAT
> Zapojte sa s Vaším podujatím do Týždňa vedy a techniky 2019
> Výtvarná a fotografická súťaž pre mladých
> Júnová Veda v CENTRE
> Júnová Vedecká cukráreň bude o strese
 
Novinky portálu CIP VVI
> Nový rámcový program EÚ na podporu výskumu a inovácií v rokoch 2021 – 2027 – Horizon Europe
> Usmernenia k výzvam
> Národný štipendijný program