Graphene Week – využitie materiálu budúcnosti
Počuli ste už o graféne? Ide o pomerne nový uhlíkový materiál, ktorý bol objavený začiatkom 20. storočia. Na základe jeho pevnosti a možnosti rozloženia na vrstvy s hrúbkou jedného atómu, mnohí považujú tento materiál za nástupcu kremíku. Investori sa začali predbiehať, kto investuje viac do tohto „materiálu budúcnosti“ a do patentov na jeho výrobu. Doposiaľ sa však žiaden boom vo využití grafénu nekonal. Vedci skúmajú možnosti jeho využitia v rôznych odvetviach. Čas, kedy grafén ako ohybný, nerozbitný, ľahký a extrémne vodivý materiál nahradí kremík a budú sa z neho vyrábať výkonnejšie a tenšie produkty však ešte nenastal. Dvaja ruskí profesori - Andre Geim a Konstantin Novoselov, získali v roku 2010 za výskum vlastností grafénu a metódu získavania jednoatómových vrstiev grafitu Nobelovu cenu za fyziku. Grafén je momentálne najtenším a najpevnejším známym materiálom.
Po celom svete však existuje mnoho vedcov, ktorí pracujú s grafénom a snažia sa využiť jeho vlastnosti na výrobu nových produktov. Najmä pre nich sa koná konferencia s názvom Graphene Week. Minuloročná konferencia Graphene Week 2014 sa konala vo švédskom Göteborgu. Hlavnou témou konferencie bol samozrejme grafén a jeho využitie. Program bol rozčlenený do niekoľkých oblastí, ako napríklad:
- Základné štúdie grafénu a súvisiacich dvojrozmerných materiálov
- Aplikácie grafénu a príbuzných materiálov v elektronike, fotonike, spintronike a snímaní
- Aplikácia grafénu v oblasti energetiky, vrátane fotovoltaiky, akumulácie energie, palivových článkov a skladovaní vodíka
- Aplikácia grafénu v biomedicínskych aplikáciách
Rozsiahly zoznam rečníkov a podrobnejšie informácie o Graphene Week 2014.
Celé podujatie prebieha pod záštitou Graphene Flagship, ktorá je doteraz najväčšou iniciatívou EÚ v oblasti výskumu. Patrí do siete Future and Emerging Technology (FET) Flagships.
Vedeckým organizátorom konferencie je Dr. Cinzia Casiraghi, z Univerzity v Manchestri. Univerzita v Manchestri sa najviac podieľa na výskume grafénu a iných 2D materiálov, za čo získala ocenenie Národného inštitútu grafénu (NGI). Tento rok bude univerzita hostiť konferenciu Graphene Week 2015.
Konferencia sa zameriava na vedu, techniku a vznikajúce aplikácie grafénu, súvisiace 2D materiály a heteroštruktúry. Tohtoročný program sa bude venovať rovnakým témam ako minulý ročník a bude rozšírený o nasledovné oblasti:
- Základná fyzika grafénu a súvisiacich 2D materiálov
- Chemické a biologické štúdie grafénu
- Nanokompozity na báze grafénu: nedávne vedecké štúdie a aplikácie
- Výskum v oblasti zdravia a životného prostredia v súvislosti s grafénom
- Využite grafénu v biomedicínskych aplikáciách
- Rozsiahla produkcia grafénu
.
Konferencia bude určite veľmi zaujímavá, a zúčastnení sa budú môcť dozvedieť viac nielen o využití grafénu pri výrobe čipov do smartfónov či televízorov, ale aj v mnohých iných oblastiach. Možno už čoskoro grafén naozaj nahradí kremík, a preto je zaujímavé zistiť, aké rôzne možnosti využitia tento materiál ponúka. Graphene Week 2015 sa uskutoční 22. – 26. Júna 2015 v Manchesterskej univerzite v Manchesteri (Veľká Británia).
.
Autor: Antónia Germanovová
Zdroj a foto: http://graphene-flagship.eu/
Tlačiť