7. - 13. november 2022
Menu
 
Kalendár sprievodných podujatí
Máj 2022
Po Ut St Št Pi So Ne
            1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

Graphene Week – využitie materiálu budúcnosti

02.03.2015

    Graphene Week Banner Počuli ste už o graféne? Ide o pomerne nový uhlíkový materiál, ktorý bol objavený začiatkom 20. storočia. Na základe jeho pevnosti a možnosti rozloženia na vrstvy s hrúbkou jedného atómu, mnohí považujú tento materiál za nástupcu kremíku. Investori sa začali predbiehať, kto investuje viac do tohto „materiálu budúcnosti“ a do patentov na jeho výrobu. Doposiaľ sa však žiaden boom vo využití grafénu nekonal. Vedci skúmajú možnosti jeho využitia v rôznych odvetviach. Čas, kedy grafén ako ohybný, nerozbitný, ľahký a extrémne vodivý materiál nahradí kremík a budú sa z neho vyrábať výkonnejšie a tenšie produkty však ešte nenastal. Dvaja ruskí profesori - Andre Geim a Konstantin Novoselov, získali v roku 2010 za výskum vlastností grafénu a metódu získavania jednoatómových vrstiev grafitu Nobelovu cenu za fyziku. Grafén je momentálne najtenším a najpevnejším známym materiálom.

     Po celom svete však existuje mnoho vedcov, ktorí pracujú s grafénom a snažia saGraphene Week 2014 využiť jeho vlastnosti na výrobu nových produktov. Najmä pre nich sa koná konferencia s názvom Graphene Week. Minuloročná konferencia Graphene Week 2014 sa konala vo švédskom Göteborgu. Hlavnou témou konferencie bol samozrejme grafén a jeho využitie. Program bol rozčlenený do niekoľkých oblastí, ako napríklad:

  • Základné štúdie grafénu a súvisiacich dvojrozmerných materiálov

  • Aplikácie grafénu a príbuzných materiálov v elektronike, fotonike, spintronike a snímaní

  • Aplikácia grafénu v oblasti energetiky, vrátane fotovoltaiky, akumulácie energie, palivových článkov a skladovaní vodíka

  • Aplikácia grafénu v biomedicínskych aplikáciách

Graphene Week 2014

Rozsiahly zoznam rečníkov a podrobnejšie informácie o Graphene Week 2014

     Celé podujatie prebieha pod záštitou Graphene Flagship,  ktorá je doteraz najväčšou iniciatívou EÚ v oblasti výskumu. Patrí do siete Future and Emerging Technology (FET) Flagships.

     Vedeckým organizátorom konferencie je Dr. Cinzia Casiraghi, z Univerzity v Manchestri. Univerzita v Manchestri sa najviac podieľa na výskume grafénu a iných 2D materiálov, za čo získala ocenenie Národného inštitútu grafénu (NGI). Tento rok bude univerzita hostiť konferenciu Graphene Week 2015.

     Konferencia sa zameriava na vedu, techniku a vznikajúce aplikácie grafénu, súvisiace 2D materiály a heteroštruktúry. Tohtoročný program sa bude venovať rovnakým témam ako minulý ročník a bude rozšírený o nasledovné oblasti:

  • Základná fyzika grafénu a súvisiacich 2D materiálovGraphene Week 2014

  • Chemické a biologické štúdie grafénu

  • Nanokompozity na báze grafénu: nedávne vedecké štúdie a aplikácie

  • Výskum v oblasti zdravia a životného prostredia v súvislosti s grafénom

  • Využite grafénu v biomedicínskych aplikáciách

  • Rozsiahla produkcia grafénu

.

     Konferencia bude určite veľmi zaujímavá, a zúčastnení sa budú môcť dozvedieť viac nielen o využití grafénu pri výrobe čipov do smartfónov či televízorov, ale aj v mnohých iných oblastiach. Možno už čoskoro grafén naozaj nahradí kremík, a preto je zaujímavé zistiť, aké rôzne možnosti využitia tento materiál ponúka. Graphene Week 2015 sa uskutoční 22. – 26. Júna 2015 v Manchesterskej univerzite v Manchesteri  (Veľká Británia).

Graphene Week 2014

.

Autor: Antónia Germanovová

Zdroj a foto: http://graphene-flagship.eu/

Tlačiť
Fotogaléria
 
Novinky portálu Veda na dosah
> Kvíz: Ako dobre poznáte naše Slnko?
> Mnohé predmety prvýkrát opustili Slovensko. Do USA priniesli výstavu Poklady Slovenska
> Začína sa druhý ročník hry LingvaKvíz
> PODCAST: Ako sa vyvíja zamestnanosť na pozadí demografických a štrukturálnych zmien?
 
Novinky portálu CIP VVI
> Veda v CENTRE: Anamnéza, diagnóza a liečba architektonických pamiatok – na YouTube
> Záverečné výzvy pre podnikateľov ku kreatívnym voucherom na dizajn
> Letná škola mladých vedcov 2022 – registrácia otvorená!