7. - 13. november 2022
Menu
 
Kalendár sprievodných podujatí
Máj 2022
Po Ut St Št Pi So Ne
            1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

Čo nájdete vo februárovom Quarku

01.02.2020

Hlavnou témou februárového čísla Quarku je technológia vodného prúdu. Voda od dávnych vekov pretvárala horské masívy, v súčasnosti sa stáva nástrojom, ktorý pomáha technikom vytvárať budúcnosť tohto sveta.

 

Výber článkov vo februárovom čísle časopisu Quark

Slovenský objav u protinožcov

Slovenský vedec mal možnosť zúčastniť sa na odbornom spracovaní zbierky skamenelých protopierok, ktoré sa našli pri austrálskom meste Koonwarra, a na príprave odbornej publikácie.

Múdra clona

Vývojári spoločnosti Bosch sa rozhodli nahradiť bežnú slnečnú clonu v automobile za priehľadnú a blokujúcu slnko iba tam, kade sa môže jeho jas dostať k očiam vodiča.

Vtáčie ikony na ústupe

Stavy lastovičiek na vidieku z minulosti, keď doslova každý dvor obývala rodina lastovičiek, zostávajú takmer výlučne už len v spomienkach skôr narodených ľudí.

Vesmír v meste

V Kodani má astronómia už takmer štyristoročnú tradíciu, k starým astronomickým pracoviskám, ktoré sú naďalej funkčné a slúžia ľuďom, pribudli nové moderné zariadenia.

Čo dokáže 4D tlač?

Zatiaľ čo 3D tlač vytvára objekty, ktoré si zachovávajú pevný tvar, objekt vytlačený v 4D mení nielen svoj tvar, ale aj farbu, veľkosť či spôsob, ako sa pohybuje.

Hrou k čítaniu

Z najnovších výsledkov testovania PISA 2018 vyplýva, že slovenskí žiaci a žiačky v čítaní s porozumením výrazne zaostávajú a ich výsledky sa nachádzajú pod priemerom OECD. Ešte alarmujúcejšie sú výsledky detí zo sociálne a ekonomicky znevýhodňujúceho prostredia.

Malé monštrá

Čierne diery sú ikonou astrofyziky. Sú známe ako masívne objekty, ktoré požierajú celé svety. Rozmýšľali ste však niekedy nad tým, aké malé môžu čierne diery byť?

Praveké varenie

Na juhu afrického kontinentu sa našli najstaršie známe dôkazy toho, že príslušníci druhu Homo sapiens tepelne upravovali konzumné rastliny.

Viac z obsahu aktuálneho vydania nájdete na webe QUARK.sk. O ďalších zaujímavých témach sa dočítate v časopise Quark (číslo 2/2020), ktorý si môžete zakúpiť v novinových stánkoch, ale aj v budove CVTI SR. Rovnako si ho môžete predplatiť v elektronickej alebo papierovej verzii na www.quark.sk.

Tlačiť
Fotogaléria
 
Novinky portálu Veda na dosah
> Kvíz: Ako dobre poznáte naše Slnko?
> Mnohé predmety prvýkrát opustili Slovensko. Do USA priniesli výstavu Poklady Slovenska
> Začína sa druhý ročník hry LingvaKvíz
> PODCAST: Ako sa vyvíja zamestnanosť na pozadí demografických a štrukturálnych zmien?
 
Novinky portálu CIP VVI
> ITAPA EXPO 2022
> Applied AI Conference 2022
> VIVATECHNOLOGY
> 10. ročník súťaže „Najlepší podnikateľský zámer“