7. - 13. november 2022
Menu
 
Kalendár sprievodných podujatí
Máj 2022
Po Ut St Št Pi So Ne
            1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

Čo nájdete v Quarku 8/2020

01.08.2020

Hlavná téma augustového čísla Quarku je venovaná problematike dezertifikácie našej planéty.

Výber článkov v augustovom čísle časopisu Quark

Odhad masy snehu 

Zvyšovanie povrchových teplôt vedie k zníženiu rozsahu aj trvania snehovej pokrývky. Nový výskum pomohol odhadnúť zmeny množstva snehu a identifikovať tak rôzne trendy.

Tak málo, ako sa len dá

Zobrazenie pomocou RTG je najčastejšie používanou diagnostickou metódou v medicíne. Ideálom je docieliť čo najvyššiu kvalitu obrazu pri čo najnižšom ožiarení pacienta i lekára.

Ekologické oxidovadlá

Železany vďaka svojej výraznej oxidačnej sile poskytujú možnosti uplatnenia pre čistejšie životné prostredie. O nových metódach ich výroby sme sa rozprávali s profesorom Jánom Hívešom z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU.

Gondoly na lane

Lanovkové systémy využívali a rozvíjali najmä v alpských regiónoch Európy. Aj lanovka na Lomnický štít bola po dokončení držiteľom niekoľkých svetových rekordov.

Život v počítači

Rast výkonnosti a dostupnosti počítačovej techniky umožnil nebývalý rozvoj inteligentného bývania. Vynárajú sa však aj otázky: sú smart budovy predobrazom žiarivej budúcnosti alebo skôr dystopie?

Šváby a opeľovanie

Medzinárodný slovensko-chorvátsko-nemecký tím pod slovenským vedením zdokumentoval vo svojom výskume nové druhy švábov z libanonského a mjanmarského jantáru z obdobia kriedy spolu s prvými dôkazmi opeľovania krytosemenných a nahosemenných rastlín a kŕmenia sa nektárom.

Honba za tmavou hmotou

Vedci v snahe vysvetliť pôvod tmavej hmoty vo vesmíre vylúčili už mnohých kandidátov. Otvorená je možnosť, že tmavá hmota je tvorená novým druhom elementárnych častíc.

Otrávená voda Mayov

Výskumníci našli vo vodných zdrojoch mayskej metropoly Tikal stopy kontaminácie anorganickými aj organickými jedmi. To by mohlo byť vysvetlením náhleho konca tejto kultúry.

Naj objavy desaťročia

Čitatelia časopisu Physics World, ktorí sa regrutujú z teoretickej či aplikovanej fyziky na celom svete, rozhodli v ankete o poradí najdôležitejších fyzikálnych objavov v období 2010 – 2019.

Viac z obsahu aktuálneho vydania nájdete na webe QUARK.sk. O ďalších zaujímavých témach sa dočítate v časopise Quark (číslo 8/2020), ktorý si môžete zakúpiť v novinových stánkoch. Zvýhodnené predplatné si môžete objednať v elektronickej alebo papierovej verzii na www.quark.sk/predplatne/.

Tlačiť
Fotogaléria
 
Novinky portálu Veda na dosah
> Kvíz: Ako dobre poznáte naše Slnko?
> Mnohé predmety prvýkrát opustili Slovensko. Do USA priniesli výstavu Poklady Slovenska
> Začína sa druhý ročník hry LingvaKvíz
> PODCAST: Ako sa vyvíja zamestnanosť na pozadí demografických a štrukturálnych zmien?
 
Novinky portálu CIP VVI
> ITAPA EXPO 2022
> Applied AI Conference 2022
> VIVATECHNOLOGY
> 10. ročník súťaže „Najlepší podnikateľský zámer“