7. - 13. november 2022
Menu
 
Kalendár sprievodných podujatí
Máj 2022
Po Ut St Št Pi So Ne
            1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

Čo nájdete v Quarku 4/2020

01.04.2020

Hlavná téma aprílového čísla Quarku je venovaná vírusom, ako aj aktuálnej situácii súvisiacej s koronavírusom.

Výber článkov v aprílovom čísle časopisu Quark

Pozemšťan v kozme

S nárastom dlhodobých pobytov vo vesmíre zákonite pribúdajú aj výskumy zamerané na pôsobenie dlhotrvajúceho pobytu v kozme na ľudské telo a psychiku kozmonauta.

Digitálna starostlivosť

Nový softvér AdBiAn, ktorý vyvinuli brnianski arboristi v spolupráci s IT odborníkmi, vytvorí 3D model stromu, na ktorom je možné testovať jeho stabilitu v najslabších bodoch.

Satelitný smog prekáža výskumu

Astronómovia sa obávajú vplyvu satelitných megazoskupení na vedecký výskum. Preto dali vypracovať štúdiu, ktorá má pomôcť pochopiť vplyv zoskupení družíc na astronomické pozorovania.

Načo sú nám integrály?

Ako vieme, objem kvádra vypočítame podľa jednoduchého vzorca V = a · b · c, teda súčinom dĺžok jeho troch strán. Keď sa však pozrieme na tvar pre výpočet objemu gule V = 4/3 · π · r3, zistíme, že jeho odvodenie je už náročnejšie. Ako tento výpočet vznikol?

Novinky autosalónu, ktorý sa nekonal

Mal to byť jubilejný 90. ročník najprestížnejšej jarnej prehliadky automobilov. Ženevský autosalón, oficiálne Geneva International Motor Show, však zmaril SARS-CoV-2.

Šanca pre Benátky

Benátky nepotrebujú, aby sa pre ne Jadranské more rozostupovalo ako Červené more v biblickom príbehu o Mojžišovi. Obyvateľov mesta má pred vysokou vodou ochrániť systém pohyblivých sklápacích protipovodňových brán nazvaný MOSE.

Konštantnosť konštánt

Fyzika má pevné základy a len tak ju niečo nerozhodí. Lenže keď niečo funguje priveľmi dlho a priveľmi dobre, prirodzene sa v tom začnú hľadať chyby.

Rituálne pohreby neandertálcov

Nový objav kostry človeka neandertálskeho v irackej jaskyni Šanidar podporuje existenciu pohrebných rituálov týchto našich príbuzných.

Viac z obsahu aktuálneho vydania nájdete na webe QUARK.sk. O ďalších zaujímavých témach sa dočítate v časopise Quark (číslo 4/2020), ktorý si môžete zakúpiť v novinových stánkoch, ale aj v budove CVTI SRZvýhodnené predplatné si môžete objednať v elektronickej alebo papierovej verzii na www.quark.sk/predplatne/.

Tlačiť
Fotogaléria
 
Novinky portálu Veda na dosah
> Kvíz: Ako dobre poznáte naše Slnko?
> Mnohé predmety prvýkrát opustili Slovensko. Do USA priniesli výstavu Poklady Slovenska
> Začína sa druhý ročník hry LingvaKvíz
> PODCAST: Ako sa vyvíja zamestnanosť na pozadí demografických a štrukturálnych zmien?
 
Novinky portálu CIP VVI
> ITAPA EXPO 2022
> Applied AI Conference 2022
> VIVATECHNOLOGY
> 10. ročník súťaže „Najlepší podnikateľský zámer“