Menu
 
Kalendár sprievodných podujatí
September 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Čo nájdete v Quarku 3/2020

04.03.2020

Hlavnou témou marcového čísla Quarku je Európska organizácia pre jadrový výskum (CERN), ktorú sme nedávno navštívili.

Výber článkov v marcovom čísle časopisu Quark

Po oceáne už aj rieky

Globálne otepľovanie má vplyv nielen na oceány a moria. Vedci skúmali vplyv zmeny klímy na vodné zdroje vo Švajčiarsku a zistili, že stúpa aj teplota švajčiarskych riek.

Múzeum v kráľovskej hvezdárni

Slávne časy starej Kráľovskej hvezdárne v Madride sa skončili, keď sa zlý výhľad, veľa umelého svetla a smog postarali o znevýhodnenie jej polohy v blízkosti centra mesta. V súčasnosti slúži ako múzeum.

Čo sú mykotoxíny?

Toxické chemické látky, ktoré produkujú mikroskopické, vláknité huby a plesne, nie sú pre nás väčšinou akútne jedovaté. Ich nebezpečenstvo však spočíva v chronickom pôsobení nízkych dávok obsiahnutých v potravinách.

Nafukovanie lietadla

Letecké prepravné spoločnosti sa pre zvýšenie tržieb usilujú prepraviť jedným letom čo najviac pasažierov. Preto aerolinky tlačia na výrobcov lietadiel, aby do nových strojov pridali čo najviac miest na sedenie.

Hravé mesto

V mestách pribúdajú na verejných priestranstvách zdanlivo detské pouličné atrakcie. To, čo bolo možno pôvodne len reakciou na prísnu funkčnosť mestského prostredia, sa mení na vážny urbanistický trend.

Popretie objavu

Zrýchľovanie rozpínania sa vesmíru, základ našich predstáv o vesmíre, väčšina považuje za skutočnosť. Nedávna štúdia sa na ňu aj napriek tomu zamerala.

Odchýlka jedného dňa

Priestupný rok sa opakuje každé štyri roky. Vtedy má rok namiesto zvyčajných 365 dní o deň viac. To je však len jeho užšia definícia. 

Poslední ľudia vzpriamení

Revidované datovanie fosílií na Jáve ukázalo, že poslední známi ľudia vzpriamení žili pred asi 113-tisíc rokmi. Navyše, ich predkovia tam dorazili oveľa neskôr, ako sa myslelo.

Viac z obsahu aktuálneho vydania nájdete na webe QUARK.sk. O ďalších zaujímavých témach sa dočítate v časopise Quark (číslo 3/2020), ktorý si môžete zakúpiť v novinových stánkoch, ale aj v budove CVTI SRZvýhodnené predplatné si môžete objednať v elektronickej alebo papierovej verzii na www.quark.sk/predplatne/.

Tlačiť
Fotogaléria
 
Novinky portálu CIP VVI
> Bratislavská vedecká cukráreň: Hlavolamy a fyzika: čo nám príroda dovolí vypočítať?
> SR sa zapojila do projektu na podporu najinovatívnejších startupov