7. - 13. november 2022
Menu
 
Kalendár sprievodných podujatí
Máj 2022
Po Ut St Št Pi So Ne
            1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

Čo nájdete v Quarku 10/2020

01.10.2020

Hlavná téma októbrového čísla Quarku sa zameriava na ambiciózny projekt Mars Sample Return, ktorého cieľom je doprava prvých vzoriek z Marsu na Zem.

Výber článkov v októbrovom čísle časopisu Quark

Kempelenov opus magnum

Na budúci rok oslávime 230. výročie vydania knihy Mechanizmus ľudskej reči, najvýznamnejšieho diela Wolfganga von Kempelen. Prikladá v ňom plány na zostrojenie hovoriaceho stroja.

Konverzačný robot

Český chatbot Alquist z dielne študentov ČVUT získal bronz v tohtoročnej prestížnej celosvetovej súťaži spoločnosti Amazon – Alexa Prize.

Hviezda v supernove nájdená

Po desiatkach rokov pátraní astronómovia našli skolabované jadro najbližšej supernovy zaznamenanej v nedávnej histórii.

Prírodné klenoty Pomoravia

Okolie rieky Morava je po prírodovednej stránke veľmi zaujímavé. Nachádza sa tu Moravská cyklistická cesta predstavujúca náučný chodník nielen pre cyklistov, ale aj peších turistov.

Lietajúce nohaté strašidlá

Živočíchy, ktoré svojím zjavom pripomínajú gigantické komáre, sú neškodné tipule. Vo vzduchu sú tieto krehké stvorenia pomalé a ťažkopádne.

Mesto spojené s vesmírom

Z vedeckého vesmírneho centra v Houstone sú všetky americké posádky kozmických lodí priamo riadené, usmerňované a dostávajú potrebné inštrukcie, pokyny a hlásenia.

Dočasné víťazstvo

Za posledných šesť mesiacov sa v EÚ po prvý raz v dejinách vyrobilo viac elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov než z uhlia, ropy a plynu. Aká je aktuálna situácia?

Kórea drukuje Európe

V dôsledku zvyšovania nielen bezpečnosti, ale aj ekológie v cestnej doprave, a to najmä v osobnej, sa trend čoraz inteligentnejších a bezpečnejších vozidiel mení na bežnú záležitosť.

Ako funguje bitcoin?

Už niekoľko rokov bitcoin valcuje internet. Pohľad ľudí na bitcoin ako nástupcu platobnej meny je rôznorodý. Niektorí túto technológiu zatracujú, iní ospevujú.

Viac z obsahu aktuálneho vydania nájdete na webe QUARK.sk. O ďalších zaujímavých témach sa dočítate v časopise Quark (číslo 10/2020), ktorý si môžete zakúpiť v novinových stánkoch. Zvýhodnené predplatné si môžete objednať v elektronickej alebo papierovej verzii na www.quark.sk/predplatne/.

Tlačiť
Fotogaléria
 
Novinky portálu Veda na dosah
> Kvíz: Ako dobre poznáte naše Slnko?
> Mnohé predmety prvýkrát opustili Slovensko. Do USA priniesli výstavu Poklady Slovenska
> Začína sa druhý ročník hry LingvaKvíz
> PODCAST: Ako sa vyvíja zamestnanosť na pozadí demografických a štrukturálnych zmien?
 
Novinky portálu CIP VVI
> ITAPA EXPO 2022
> Applied AI Conference 2022
> VIVATECHNOLOGY
> 10. ročník súťaže „Najlepší podnikateľský zámer“