Menu
 
Kalendár sprievodných podujatí
September 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Čo nájdete v novoročnom Quarku 1/2020

01.01.2020

Hlavnou témou januárového čísla Quarku je zaniknuté tatranské pleso. Ležalo nad obcou Tatranská Lesná pod spoločným ústím Malej a Veľkej Studenej doliny neďaleko známeho turistického strediska Hrebienok. Je známe pod názvom Studenovodské pleso a bolo oveľa rozľahlejšie ako najväčšie tatranské plesá.

Výber článkov v januárovom čísle časopisu Quark

Zradnosť inteligentných hračiek

Všetky hračky s pripojením na internet môžu ohroziť súkromie a bezpečnosť detí alebo rodičov. Môže ísť o hovoriaceho medvedíka, inteligentné auto či tablet pre deti.

Umrela päťka, nech žije desiatka

Od 1. januára 2020 sa začal na slovenských čerpacích staniciach predávať benzín s označením E10. O novom benzíne sa rozprávame s Ing. Radoslavom Jonášom zo Združenia pre výrobu a využitie biopalív.

Najhmotnejšia neutrónová hviezda

Pri pozorovaní vzdialeného hviezdneho systému astronómovia našli objekt, ktorý by mohol byť najhmotnejšou doteraz pozorovanou neutrónovou hviezdou.

Nevyčerpateľná energia červenej

Červená farba má až fyzický vplyv na ľudský organizmus, pretože môže dokázateľne zvyšovať tlak krvi aj rýchlosť dýchania. Je farbou, ktorá nenecháva človeka chladným.

Vzťahy vo svete orchideí

Orchidey majú v kvetnej ekológii veľmi špecializované a komplikované vzťahy. Prispôsobujú sa svojim opeľovačom vôňou, nektárom, ale najmä atraktívnymi okvetnými lístkami.

Novodobé nosiče liečiv

V súčasnej farmácii a medicíne sú moderné liečivá multikomponentné systémy obsahujúce okrem účinnej látky aj podporné komponenty, nazývajúce sa aj nosiče liečiv.

Fyzika pri rekorde

Pri vrcholových výkonoch hrajú úlohu najmenšie detaily a pri minuloročnom prekonaní prestížneho cyklistického rekordu hrala, okrem silných nôh cyklistu, dôležitú rolu aj fyzika.

Viac z obsahu aktuálneho vydania nájdete na webe QUARK.sk. O ďalších zaujímavých témach sa dočítate v časopise Quark (číslo 1/2020), ktorý si môžete zakúpiť v novinových stánkoch, ale aj v budove CVTI SR. Rovnako si ho môžete predplatiť v elektronickej alebo papierovej verzii na www.quark.sk.

Tlačiť
Fotogaléria
 
Novinky portálu CIP VVI
> Bratislavská vedecká cukráreň: Hlavolamy a fyzika: čo nám príroda dovolí vypočítať?
> SR sa zapojila do projektu na podporu najinovatívnejších startupov