Menu
 
Kalendár sprievodných podujatí
Máj 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

Čo nájdete v májovom Quarku

06.05.2019

Hlavná téma májového čísla Quarku je venovaná 160. výročiu narodenia Aurela Stodolu, slovenského vedca svetového významu, génia energetiky, fyzika, technika a vynálezcu. Jeho objavy a vynálezy využívajú milióny ľudí na celom svete dodnes. Viac o diele Aurela Stodolu sa dočítate v článku Otec parných turbín.

Výber článkov v májovom čísle časopisu Quark

Stratégie krotiteľov kliešťov

Na jar, aj počas celého roka, nám vedia život znepríjemniť malé nenápadné parazity – kliešte. O nich, aj o novinkách v boji proti nim sme sa rozprávali s Branislavom Peťkom.

Nové Jupiterove mesiace

Pri najväčšej planéte Slnečnej sústavy astronómovia objavili desať nových mesiacov. Celkový počet satelitov Jupitera tak narástol na 79 a Jupiter si posilnil náskok pred druhým Saturnom.

Minizoo botanických záhrad

Skleníky botanických záhrad predstavujú pre zoológov aj možnosť spoznať bez výrazných nákladov na cestovanie tropických imigrantov, osemnohých bojovníkov – tartaridy.

Karbónske pralesy

V piatom pokračovaní Kroniky života sa vydáme na cestu časom do karbónu, počas ktorého sa objavili obrovské lesy, ktoré dali vzniknúť zásobám čierneho uhlia.

Skyrmióny – nosiče informácií

Ďalšia miniaturizácia elektronických súčiastok už naráža na technologické limity. Hľadajú sa technológie, ktoré by nebránili ich ďalšej miniaturizácii. Riešenie ponúkajú skyrmióny.

Urob si sám

Automobilka Fiat na autosalóne v Ženeve predstavila koncept Centoventi. Prináša inovatívny pohľad na to, ako by mohla vyzerať elektromobilita v blízkej budúcnosti.

Čo zahubilo veľké dinosaury?

Najpresnejšie datovania vymierania organizmov na konci druhohôr obviňujú za tento stav sopečnú činnosť, ktorú však mohol vyvolať a jej účinky zosilniť dopad planétky.

Očarilo ho Slnko

Tento rok si pripomíname 100 rokov od smrti významného Slováka Milana Rastislava Štefánika, spoluzakladateľa ČSR, generála, diplomata, humanistu a vedca astronóma.

Viac z obsahu aktuálneho vydania nájdete na portáli VEDANADOSAH.sk. O ďalších zaujímavých témach sa dočítate v časopise Quark (číslo 5/2019), ktorý si môžete zakúpiť v novinových stánkoch, ale aj u nás v budovách CVTI SR a ZCV Aurelium. Rovnako si ho môžete predplatiť v elektronickej alebo papierovej verzii na www.quark.sk.

Tlačiť
Fotogaléria
 
Novinky portálu Veda na dosah
> Kremík už nestačí. Zložitá elektronika si žiada vhodnejšie materiály
> ESET ocenil troch excelentných slovenských vedcov
> Kozmológovia odhalili ďalší kúsok z tajomstiev vesmíru
> Slovenský študent v zámorí zabodoval, predal knihy v hodnote 160-tisíc dolárov
 
Novinky portálu NCP VAT
> Zapojte sa s Vaším podujatím do Týždňa vedy a techniky 2019
> Výtvarná a fotografická súťaž pre mladých
> Júnová Veda v CENTRE
> Júnová Vedecká cukráreň bude o strese
 
Novinky portálu CIP VVI
> Týždeň vedy a techniky na Slovensku už po šestnástykrát!
> Veda v CENTRE: Depresia – epidémia 21. storočia
> Bratislavská vedecká cukráreň: Mikroplasty - malý veľký problém pre našu Zem