7. - 13. november 2022
Menu
 
Kalendár sprievodných podujatí
Máj 2022
Po Ut St Št Pi So Ne
            1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

Čo nájdete v decembrovom Quarku

09.12.2019

Hlavnou témou decembrového čísla Quarku je drotárstvo. Objavilo sa pravdepodobne v priebehu prvej polovice 18. storočia v horských regiónoch severozápadne od Žiliny a v niekoľkých obciach spišského Zamaguria, severne od Starej Ľubovne. V priebehu jedného storočia sa zo zriedkavej, lokálne izolovanej živnosti stala aktivita, ktorá prekročila hranice Slovenska.

Výber článkov v decembrovom čísle časopisu Quark

Spoznávanie evolúcie vesmíru

Tohto roku sme spoznali nositeľov už 112. Nobelovej ceny za fyziku. Ide o troch astrofyzikov, ktorý dostali ocenenie Za príspevky k porozumeniu evolúcie vesmíru a miesta, aké v ňom zastáva Zem.

Symbol na zjedenie

Advent, no najmä Vianoce sú spojené s rybami. Práve o tomto vzťahu a o zvykoch pri vianočnom stole sme sa rozprávali s historičkou Miriam Hlavačkovou.

Prvenstvo Saturnu

Jupiter bol donedávna planétou s najväčším počtom mesiacov. Nedávny objav dvadsiatich mesiacov obiehajúcich okolo Saturnu mu toto prvenstvo zobral.

Módou proti nepriateľom

Hmyz  je nepretržite vystavený ohrozeniu nepreberným množstvom predátorov. Na ochranu si počas svojej evolúcie vyvinul početné úspešné obranné mechanizmy.

Hľa, človek!

V dvanástej časti Kroniky života zavŕšime našu cestu časom v kvartéri, v období striedania ľadových dôb a nástupu človeka. Toto najlepšie preskúmané obdobie sa niekedy označuje ako štvrtohory.

Zbraň proti cholesterolu

Olej získavaný z rastlín je dôležitou súčasťou stravy najmä pre obsah mastných kyselín. V rastlinných olejoch sa však nachádzajú aj iné látky so zdravotným benefitom, známe ako fytosteroly.

Luxus na kolesách

Je iba málo vecí, ktoré by vari každému urobili na Vianoce väčšiu radosť ako kľúčiky od auta, od luxusného ani nehovoriac. Superluxus je však dostupný iba pre horných desaťtisíc.

Zemetrasenia na Slovensku

Slovensko patrí medzi krajiny s miernou seizmicitou. Aj na našom území možno očakávať  zemetrasenia, ktoré môžu poškodiť budovy alebo spôsobiť straty na ľudských životoch.

Génius trochu inak

Aurel Stodola sa automaticky spája s vedeckou a pedagogickou činnosťou. Otec parných turbín však nebol suchár, ktorý by trávil celý život len nad knihami a rysovacou doskou.

Matematik svetového mena

Na začiatku decembra si pripomíname 60. výročie smrti významného slovenského matematika Jura Hronca. Zaslúžil sa o budovanie slovenského stredného a vysokého školstva.

Viac z obsahu aktuálneho vydania nájdete na webe QUARK.sk. O ďalších zaujímavých témach sa dočítate v časopise Quark (číslo 12/2019), ktorý si môžete zakúpiť v novinových stánkoch, ale aj v budove CVTI SR. Rovnako si ho môžete predplatiť v elektronickej alebo papierovej verzii na www.quark.sk.

Tlačiť
Fotogaléria
 
Novinky portálu Veda na dosah
> Kvíz: Ako dobre poznáte naše Slnko?
> Mnohé predmety prvýkrát opustili Slovensko. Do USA priniesli výstavu Poklady Slovenska
> Začína sa druhý ročník hry LingvaKvíz
> PODCAST: Ako sa vyvíja zamestnanosť na pozadí demografických a štrukturálnych zmien?
 
Novinky portálu CIP VVI
> ITAPA EXPO 2022
> Applied AI Conference 2022
> VIVATECHNOLOGY
> 10. ročník súťaže „Najlepší podnikateľský zámer“