Menu
 
Kalendár sprievodných podujatí
September 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Čo nájdete v aprílovom Quarku

05.04.2019

Hlavnou témou aprílového čísla Quarku je kozmonautika. Tohtoročný Svetový deň letectva a kozmonautiky, ktorý pripadá na 12. apríla, má totiž pre Slovensko zvláštnu príchuť. Pred dvadsiatimi rokmi letel do vesmíru ako 385. pozemšťan Slovák Ivan Bella.

Výber článkov v aprílovom čísle časopisu Quark

Extra bezpečný trezor

Zaistiť prístup k súčasným digitálnym dátam v budúcnosti je veľká výzva. Komplexnosť tohto problému navyše narastá s exponenciálne rastúcim objemom údajov.

Zelená budúcnosť Brazílie

Brazíliu vlani navštívil Dr. Peter Biely z Chemického ústavu SAV. Podľa neho má výskum biokonverzie rastlinnej hmoty v tejto krajine najväčšiu podporu na svete.

Vesmír v škatuľke

Projekt Pan-STARRS je zdrojom obrovského množstvo dát, ktoré môžu umožniť nové objavy. Už druhé vydanie dát z tohto projektu je k dispozícii astronómom aj verejnosti.

Zdravé zrnko

Jačmeň je nenáročná obilnina známa už tisícky rokov. Okrem liečivých účinkov sa dá využiť v kuchyni a významnú úlohu zohráva v procese výroby piva a whisky.

Zásnuby žiab

Začiatok jari sa spája s ťahom žiab. Žaby tiahnu v desiatkach, často aj stovkách jedincov na miesta svojho narodenia, aby tu založili ďalšie potomstvo a zachovali svoj rod.

Devónske dobytie súše

Vo štvrtom pokračovaní Kroniky života sa vydáme na cestu časom do devónu, počas ktorého sa zazelenala pevnina a na suchú zem vystúpili prvé stavovce.

Ani autom, ani lietadlom

Autonómne vozidlá prinesú azda najväčšiu revolúciu v dejinách dopravy. Konceptov úplne autonómnych áut, prirodzene, elektrických, pribúda ako húb po daždi.

Zrod veľkých kameňov

Kvôli sugestívnemu vzhľadu a tajomnej symbolike sa megality tešia obrovskému záujmu. Sú dôkazom námorníckych a staviteľských schopností našich neolitických predkov.

Viac z obsahu aktuálneho vydania nájdete na portáli VEDANADOSAH.sk. O ďalších zaujímavých témach sa dočítate v časopise Quark (číslo 4/2019), ktorý si môžete zakúpiť nielen v novinových stánkoch, ale aj u nás v budovách CVTI SR a ZCV Aurelium. Rovnako si ho môžete predplatiť v elektronickej alebo papierovej verzii na www.quark.sk .

Tlačiť
Fotogaléria
 
Novinky portálu CIP VVI
> Bratislavská vedecká cukráreň: Hlavolamy a fyzika: čo nám príroda dovolí vypočítať?
> SR sa zapojila do projektu na podporu najinovatívnejších startupov