5. - 11. november 2018
Menu
 
Kalendár sprievodných podujatí
Máj 2018
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

Príhovor generálneho riaditeľa Centra vedecko-technických informácií SR

prof. RNDr. Ján Turňa, CSc.

Milí priatelia vedy a techniky,

v roku 2016 sa koná už 13. ročník Týždňa vedy a techniky na Slovensku. Aj tento rok ponúkne priaznivcom vedy veľa nezabudnuteľných zážitkov. Tešiť sa môžete na rôzne prednášky, súťaže, festivaly, workshopy a iné podujatia, vďaka ktorým budete mať možnosť spoznať prácu našich vedcov a oboznámiť sa s aktuálnymi poznatkami z oblasti vedy a techniky.

Na Slovensku verejnosť vníma celebrity, ale predovšetkým tie, ktoré sú známe z médií. Veľká časť vedcov však pracuje na výskumoch, ktoré priamo súvisia s našim bežným životom a neúnavne pracujú na jeho zlepšovaní. Neustále nové možnosti v oblasti diagnostiky a liečby chorôb, informačné a komunikačné technológie či bežná elektronika v domácnosti. Toto všetko by bez vedcov a technológov a ich práce nebolo možné. A preto práve vedci by mali byť naše celebrity.

Práca vedca, to nie je zamestnanie s 8 hodinovou pracovnou dobou. Je to spôsob života. Na Slovensku máme výborný vedecký potenciál a verejnosť by mala poznať prácu našich vedcov. Aj preto, aby sme rozšírili povedomie verejnosti o slovenskej vede, organizuje  každoročne Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácií SR a Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri CVTI SR podujatie Týždeň vedy a techniky na Slovensku.

Práve počas Týždňa vedy a techniky sa po celom Slovensku organizujú stovky podujatí pre všetky cieľové skupiny. Ani Centrum vedecko-technických informácií SR v organizácii podujatí nezaostáva. Tak, ako po minulé roky, budú počas Týždňa vedy a techniky oznámené mená výhercov výtvarnej a fotografickej súťaže, ktoré prebiehali od júna tohto roku. Pre verejnosť sme pripravili podujatie Utorok s chémiou, v rámci ktorého si môžete vypočuť prednášky na témy Chémia lásky a Symbióza chémia a umenia.  Nadšencov vedy určite zaujme už 4. ročník interaktívnej výstavy Veda netradične, ktorá ponúkne množstvo zaujímavých exponátov a experimentov približujúcich vedu a techniku a výsledky výskumno-vývojovej činnosti na Slovensku. Vyvrcholením Týždňa vedy a techniky na Slovensku bude galavečer pri príležitosti odovzdávania Ceny za vedu a techniku a na ktorom oceníme prácu slovenský vedcov a technológov, aby aj oni mali pocit, že sú celebrity.

Dúfam, že Týždeň vedy a techniky vás bude inšpirovať k tomu, aby ste častejšie nahliadali za oponu slovenskej vedy. Svet vedy je totiž naozaj fascinujúci.

 

Teším sa na vašu účasť na Týždni vedy a techniky na Slovensku!     

 

                                                                               prof. RNDr. Ján Turňa, CSc.

                                                                            generálny riaditeľ CVTI SR  

 

Tlačiť
Fotogaléria
 
Novinky portálu CIP VVI
> Škola používateľov XFEL a synchrotrónového žiarenia „SFEL 2018“
> Ako eliminovať prejavy extrémizmu
> Informačné semináre
 
Novinky portálu NCP VAT
> Už túto sobotu začína 5. ročník medzinárodnej školy SFEL2018
> Astronómia, energetická technika a experimentálna medicína otvoria FVF 2018
> 21. ročník oceňovania Vedec roka SR sa uskutoční už zajtra
> Kapacita májovej cukrárne je plne obsadená
 
Novinky e-novín Vedecký kaleidoskop
> V Bratislave udelili ocenenia Vedec roka 2017
> Na Prešovskej univerzite otvorili nové laboratórium
> Prešovská univerzita uviedla do prevádzky Unipolab
> 170. výročie vyhlásenia Žiadostí slovenského národa