6. - 12. november 2017
Menu
 
Kalendár sprievodných podujatí
Október 2017
Po Ut St Št Pi So Ne
            1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

Interaktívne stánky

Na podujatí Veda netradične budete mať možnosť navštíviť napríklad tieto interaktívne stánky:

Centrum vedecko-technických informácií SR

Centrum vedecko-technických informácií SR 

CVTI SR prostredníctvom Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti (NCP VaT) zastrešuje aktivity zamerané na popularizáciu vedy a techniky na Slovensku.

V stánku CVTI SR nájdete rôzne zaujímavé brožúry o mladých slovenských vedcoch či slovenských vedeckých objavoch ako aj časopis Quark. Taktiež sa budete môcť zapojiť do dvoch zaujímavých súťaží. V rámci fotosúťaže budete mať možnosť odfotiť sa v našom zábavnom vedeckom fotostánku a s výslednou fotografiou súťažiť na FB Veda na dosah. S portálom Veda na dosah sme si pre vás pripravili aj vedomostný kvíz, s ktorým po úspešnom zodpovedaní otázok budete zaradení do žrebovania o zaujímavé popularizačné knižky.

 

Vyrob si vlastné zemetrasenie

Ústav vied o Zemi SAV, Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK

V spoločnom stánku ÚVZ SAV a FMFI UK budete mať možnosť vidieť a počuť záznamy zemetrasení. Interaktívne sa dozviete prečo a ako zemetrasenia vznikajú, ako a kde sa vo svete a na Slovensku zaznamenávajú. Tiež si budete môcť vlastné malé “zemetrasenie“ vytvoriť, namerať a pozrieť si jeho záznam. Dozviete sa zaujímavosti aj o ďalších prírodných javoch súvisiacich so zemetraseniami.

 

Cukry a ich využitie v medicíne

Oddelenie glykobiotechnológie, Chemický ústav SAV 

V stánku "Cukry a ich využitie v medicíne" Vám vystavovatelia umožnia nahliadnuť do jedného z odvetví glykobiotechnológie. Na Slovensku sa jedná o pomerne novú vednú disciplínu, ktorej sa venujú práve na Chemickom ústave SAV. Dozviete sa, že „cukor“, odbornejšie nazývaný sacharid, zohráva v každom tele životne dôležitú úlohu a pritom nemusí byť vôbec sladký. Vo svojej práci sa vystavovatelia zaoberajú štúdiom zložitých sacharidov - glykánov a ich využitím v medicíne pri diagnostikovaní rôznych typov ochorení. Budete mať možnosť vidieť moderné prístroje a tiež rôzne druhy nanomateriálov, ktoré k takémuto štúdiu využívajú. Na svoje si prídu určite aj tí najmenší, pre ktorých majú pripravených takisto zopár aktivít.

 

Poď sa hrať!

Občianske združenie Vĺčatá.sk v spolupráci s Hemisféra s.r.o.

Buď Eskimákom a zaži dobrodružstvo v Never Alone. Zhliadni drsnosť vojny v hre Valiant Hearts: The Great War. Obdivuj prírodu v Botanicula-e. Rozlúšti hádanky v Lumino City. Posuň svoju angličtinu na ďalší level v Scribblenauts. Oceň krehkosť ľudského života v Brothers - A Tale of Two Sons. Potráp si mozgové závity s robotom alebo vytvor vlastnú hru v Scratch-i. Už Ťa čakáme!

 

Inovuj. Patentuj. Podnikaj.

Odbor transferu technológií, Oddelenie ochrany a komercializácie duševného vlastníctva CVTI SR

V tomto stánku Vám vystavovatelia odprezentujú hneď niekoľko tém, ktoré s nimi budete môcť priamo na mieste aj konzultovať. Vystavovatelia pre Vás pripravili aj tematický kvíz a pexeso.
 
1) Význam ochrany inovácií v podnikaní (patenty, úžitkové vzory, dizajny, budovanie značky, ochranné známky a iné).
 
2) Novosť – podmienka pre skutočné inovácie (rešerš ako jediný nástroj pre zistenie novosti vášho nápadu; bezplatné rešeršné služby CVTI SR; náležitosti pre získanie ochrany inovácie).
 
3) Výskum a vývoj pre prax (vyhľadávanie partnerov z akademického prostredia pre výskum a vývoj; podpora zákazkového a spoločného výskumu; transfer technológií).
 
 

Čistíme Slovensko diamantovými technológiami

Fakulta elektrotechniky a informatiky, Ústav elektroniky a fotoniky STU BA

V stánku Vám vystavovatelia predstavia unikátnu technológiu čistenia vôd pomocou diamantových elektród. Pri čistení odpadových, povrchových aj podzemných vôd využívajú tenké vrstvy bórom dopovaného diamantu vyrobené chemickou depozíciou z plynov vo vákuu. Tieto po pripojení elektrickej energie dokážu produkovať veľmi silné oxidanty schopné odstrániť z vody aj mimoriadne odolné a nebezpečné typy mikropolutantov akými sú napríklad použité liečivá, drogy, pesticídy alebo baktérie rezistentné voči antibiotikám.

V stánku sa tiež objavia rôzne zaujímavé elektronické prístroje z dielne STU ako napríklad spievajúca Teslova cievka, LED zmiešavač farieb RGB, LED kocka a iné, ktoré si návštevníci môžu pozrieť zblízka a niektoré aj sami vyskúšať.

 

FabLab

Centrum vedecko-technických informácií SR

Tvorivá dielňa Fablab je otvorená platforma pre dizajnérov, umelcov, študentov, podnikateľov, vývojárov a širokú verejnosť. Ponúka priestor pre prácu s najmodernejšími výrobnými technológiami 21. storočia.
Zaužívaný model Fablab pozostáva z priestoru, ktorý je otvorený pre širokú verejnosť. Ponúka možnosť tvorby a výroby rôznych predmetov a materiálov na profesionálnych zariadeniach. Fablab podporuje kreativitu, invenčnosť, nové technologické a inovatívne postupy. Otvára možnosť realizovať a uskutočňovať vaše sny.
V stánku Fablab uvidíte ukážky vecí, vyrobených na laserovom vyrezávači, rezači fólií, 3D tlačiarni a CNC fréze. Na 3D tlačiarni budú pracovníci tlačiť drobné výrobky a povedia vám, ako takáto tlačiareň funguje.

 

Robotika s RoboTech Vision s.r.o.

RoboTech Vision s.r.o.

Ako napovedá samotný názov, vystavovatelia Vám v tomto stánku predvedú rôznych robotov, ako napríklad:

Androver - štvorkolesový mobilný robot založený na operačnom systéme Android. Jeho pohyby je možné ovládať pomocou mobilného telefónu, ktorý slúži ako volant.

NAO - ukážka humanoidného robota v spolupráci s Národným centrom robotiky.

Ozoboty - malé programovateľné mobilné roboty pre deti schopné sledovať farebné čiary.

Softvér pre výcvik vojakov - ukážka vojenského softvéru, ktorý v reálnom čase zobrazuje na mape polohu, stav a iné informácie o vojakoch počas cvičenia.

 

Včielky vedcom, vedci ľuďom

Ústav molekulárnej biológie SAV

Včely majú svoje nezastupiteľné miesto na Zemi, kde sa podieľajú na opeľovaní rastlín a poľnohospodárskych plodín. Bez včiel by neexistoval život tak ako ho poznáme v súčasnosti. V stánku UMB SAV Vám vystavovatelia predstavia životný cyklus včely medonosnej a budete mať možnosť oboznámiť sa s hlavnými včelími produktmi (med, propolis, vosk a materská kašička). Otvoria Vám cestu do fantastického a prepracovaného života včiel a porozprávjú Vám aj o dôvodoch postupného vymierania včiel. Dozviete sa o využití včelích produktov v modernej medicíne ako aj o jednotlivých zložkách a mechanizmoch účinkov.

 

Inovujme.sk

Slovenská inovačná a energetická agentúra

V stánku inovujme.sk sa bude pravidelne organizovať kvíz zameraný na aktuálne témy z oblasti inovácií. Návštevníci sa môžu dozvedieť o spôsoboch a formách podpory svojich nápadov na inovácie a študenti získajú informácie o workshopoch na rozvoj kreativity.

 

Informácie o ďalších interaktívnych stánkoch budú priebežne dopĺňané.

Tlačiť
Fotogaléria
 
Novinky portálu CIP VVI
> Utorok s geológiou v Centre VTI SR
> Veda v CENTRE: Potrebujeme vakcíny proti vírusom?
> Bratislavská vedecká cukráreň: Drevo, naše prírodné bohatstvo
 
Novinky portálu NCP VAT
> Uzavretie súťaží TVT 2017
> Októbrová vedecká cukráreň
> Piešťanská vedecká kaviareň
 
Novinky e-novín Vedecký kaleidoskop
> Slováci chcú dobývať vesmír
> O (i)racionalite ľudí
> Ekologický Armagedon
> Pohľady do budúcnosti