5. - 11. november 2018
Menu
 
Kalendár sprievodných podujatí
Január 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

Medzinárodný festival vedy v Gothenburgu - Život a smrť

19.03.2015

Medzinárodný festival vedy v Gothenburgu (Švédsko) je v Európe jedným z najznámejšíchVetenskapsfestivalen obrázok podujatí tohto druhu. Pokiaľ ste o ňom ešte nepočuli, je to možno aj kvôli jeho pôvodne švédskemu názvu Vetenskapsfestivalen, vďaka ktorému je zložitejšie ho vyhľadať. Je jediným svojho druhu vo Švédsku, a v rámci festivalu prebieha veľké množstvo rôznorodých podujatí. Festival sa môže pochváliť návštevnosťou, ktorá dosahuje už približne 70 000 návštevníkov ročne. Festival sa po prvý krát konal v roku 1997.

Festival je rozdelený do troch častí – pre verejnosť, školy a odbornú verejnosť. Program pre verejnosť sa bude konať v dňoch od 15 do 19. Apríla tohto roku. Z programu pre verejnosť môžeme spomenúť napríklad prednáškyVetenskapsfestivalen fotka na tému „Narodenie, život a smrť galaxií vo vesmíre“, „Digitálna demencia“, "Môže systémová biológia pomôcť liečiť choroby?“,"Rakovina a počítače“, „Život a smrť vo vesmíre“ a mnohé iné. Program pre školy potrvá dlhšie, a to v dňoch 13. – 24.4.2015. Program pre školy už je zverejnený na stránke festivalu, žiaľ len vo švédskom jazyku. Súčasťou festivalu sú prednášky, workshopy, výstavy, semináre pre výskumných pracovníkov, ako aj debaty, divadlo a koncerty.

Cieľom tohto festivalu je priblížiť vedu verejnosti Vetenskapsfestivalen fotka čo najpútavejším a stimulujúcim spôsobom. Organizátori sa snažia podporiť záujem o vedu a jej nasledovné štúdium. Festival je teda miestom, kde sa deti môžu hravou formou dozvedieť viac o vede a výskume, avšak je aj miestom stretnutia odbornej verejnosti. Organizátori sa pomocou rozsiahlej spolupráce snažia zapojiť výskumníkov z viacerých krajín, aby na festivale mohli predviesť svetovú špičku v oblasti výskumu.

Témou 18. ročníka festivalu je Život a smrť. Touto otázkou sa ľudstvo zaoberá každý deň. Kto stvoril život? Dá sa oklamať smrť? Čo vedie k dlhovekosti? Pomôžu nám diéty, plastická chirurgia a lieky? Čo sa stane ak sa nám podarí žiť dlhšie? Budeme čeliť zombie, upírom a vrahom? Tieto a mnohé iné otázky sa budú snažiť vedeckí pracovníci zodpovedať na Medzinárodnom festivale v Gothenburgu.

.

Autor: Antónia Germanovová

.

Zdroj a foto: http://vetenskapsfestivalen.se/in-english/ , https://instagram.com/vetenskapsfestivalen/

Tlačiť
Fotogaléria
 
Novinky portálu Veda na dosah
> Stanovenie kyselín molekulovou absorpčnou spektrometriou s vysokým rozlíšením
> Košický turnaj FIRST LEGO League spoznal svojich víťazov
> Miesta, ktoré ešte nikto nepreskúmal
> Start-up BIOmobile sa snaží o odstránenie nečistôt z nerudných surovín spôsobom, ktorý nezaťažuje životné prostredie
 
Novinky portálu NCP VAT
> Januárová vedecká kaviareň
> Januárová vedecká cukráreň
> Čo nájdete v januárovom Quarku
> História vývoja CVTI SR v krátkom videu
 
Novinky portálu CIP VVI
> Ako pripraviť návrh projektu pre SME Instrument – 1.fáza
> Usmernenie č. 1 k výzve s kódom OPVaI-MH/DP/2018/2.2.2-20
> Výzva Slovensko – Bielorusko